francess
on
20/04/2023

Čo je Canva a ako ju používať na propagáciu

Canva je jednoduchý grafický editor. Je veľmi jednoduchý na pochopenie a používanie a navyše dokáže robiť množstvo vecí. V tomto článku sa naň pozrieme bližšie. Prečo Canva a nie Photoshop? To, čím sa Elementor snaží byť vo svete webových stránok, sa Canva snaží byť vo svete grafických editorov. Jednoduchý nástroj, ktorý si rýchlo osvojíte a…

Canva je jednoduchý grafický editor. Je veľmi jednoduchý na pochopenie a používanie a navyše dokáže robiť množstvo vecí. V tomto článku sa naň pozrieme bližšie.

Prečo Canva a nie Photoshop?

To, čím sa Elementor snaží byť vo svete webových stránok, sa Canva snaží byť vo svete grafických editorov.

Jednoduchý nástroj, ktorý si rýchlo osvojíte a ktorý vám ušetrí desiatky hodín. A ak viete, čo chcete urobiť, môžete to urobiť viac-menej sami – bez potreby odbornej pomoci.

Paretovsky Povedal by som, že Canva má 10 % funkcií Photoshopu, s ktorým urobíte 90 % práce (samozrejme, ak ste bežný používateľ, nie grafický dizajnér).

Čo dokáže Canva

Nebudem sa venovať rozsiahlemu opisu funkcií. Neváhajte si ich preštudovať na oficiálnej webovej stránkehttps://www.canva.com/kde si mnohé z nich môžete vyskúšať aj s bezplatným účtom.

Popíšem však, na aké účely používam Canvu:

  • Zmena veľkosti (mierky) fotografií na rôzne účely
  • Odstránenie pozadia z fotografií
  • Vytváranie náhľadových obrázkov (web, YouTube, čokoľvek…)
  • Vytváranie infografiky
  • Vytváranie obrázkov pre príspevky v sociálnych médiách
  • Zmena veľkosti (mierky) príspevkov pre rôzne sociálne siete (Facebook, Instagram, Twitter, TikTok…)
  • Vytváranie grafických prvkov pre webovú stránku – napríklad fotografie člena tímu vo farebnom okrúhlom rámčeku na stránke “O nás*”…
  • Styling mockupu (Mockup je druh 3D modelu – pre mňa typicky náhľad notebooku, na ktorom je otvorená webová stránka, ktorú som vytvoril) v Canve potom pridám pozadie k tomuto náhľadu
  • Keď to potrebujete: pozvánka, vtipná koláž, meme…

Keby som nemal Canvu, väčšinu týchto vecí by som mohol urobiť vGimpu (freewarová obdoba Photoshopu), alebo by som mohol urobiť niečo iné.

Je však veľa vecí, ktoré by som jednoducho neurobil. Je to tak jednoduché. Prekážka pre mňa by už bola dostatočne vysoká na to, aby sa “oplatilo” to nerobiť vôbec, než aby to bolo zdĺhavé a drahé.

A práve v tom je Canva skvelá.

Prečo ho (niektorí) grafickí dizajnéri nenávidia?

Ak ste niekedy pracovali s grafickým dizajnérom a spomenuli ste pred ním službu Canva, možno odišiel z miestnosti, prevrátil oči alebo sa len sarkasticky zasmial.

Tak ako niektorí fotografi vyliezajú z kože fotografických profilov na Instagrame, kde ľudia fotia na svoje mobilné telefóny a zle, niektorí grafici vyliezajú z kože “grafických dizajnérov Canva”. Často však vylievajú dieťa aj s vodou.

Mnohí grafickí dizajnéri nie sú práve nadšení, pretože Canva demokratizuje prístup k tomu, čo sa museli naučiť vo Photoshope. Dobre.

Na druhej strane, dobrí grafickí dizajnéri sa s aplikáciou Canva nezaťažujú. Vedia, že túto zručnosť nemožno zveriť žiadnemu nástroju. Inými slovami, ak ľudia nevedia, ako vytvárať grafický obsah (nepoznajú zásady, zákony, postupy), Canva im nepomôže.

Často je to naopak. Pre dobrých grafikov je Canva hlavne príležitosťou, ako využiť svoje zručnosti (napríklad vytvoria peknú šablónu pre klienta, strávia nad ňou desiatky hodín a klient ju len vyplní v Canve…).

Dobrý grafik vás teda nebude vyhadzovať do vzduchu kvôli službe Canva. Aspoň podľa môjho názoru. Skôr vám pomôže skrotiť ho, aby bol dobrým sluhom, a nie zlým pánom.

Na čo si dať pozor?

Canva je populárny nástroj. Canva má šablóny. A vy už viete, kam to smeruje…

Čím viac ľudí bude používať Canvu, tým častejšie budeme vidieť rovnaké šablóny príspevkov v sociálnych médiách a inde.

Preto skôr, ako začnete naplno využívať potenciál služby Canva, odporúčam vám buď konzultáciu s grafickým dizajnérom, ktorý vám pomôže prispôsobiť/vytvoriť vlastné šablóny, alebo aspoň prispôsobiť šablóny vašej značke (farby, písma, fotografie…), aby ste zbytočne nestratili dôveryhodnosť používaním rovnakých šablón ako mnohí vaši konkurenti.

Pustiť sa do vlastného návrhu?

Neustále sa presviedčam, že to, že si v Canve môžem vytvoriť, čo chcem, ešte neznamená, že to bude pekné.

Ako ma ľudia často neváhajú upozorniť 😀 :

(Obrázok bol z tejto stránky odstránený)

Preto by som sa radšej nepúšťal do tvorby “na vlastnú päsť” a odporúčam začať s pripravenými šablónami.

Ale ak si, podobne ako ja, nemôžete pomôcť, aspoň vám to vrelo odporúčam

1)Poraďte sa s grafickým dizajnérom. Stačí len rýchly názor… a ak to pre vás nie je možné, možno z finančných dôvodov, skúste to:

2)Poraďte negrafickéso zmyslom pre grafiku – čo môže byť viac-menej ktokoľvek z vášho okolia, o kom si myslíte, že má vkus pre veci, ktoré vytvárate, a môže vám dať konštruktívnu radu.

Jednoducho si s tým nerobte starosti. Môj návrh síce nezískal rovnako priaznivé hodnotenie, ale kurz splnil svoj účel, slušne sa vyplatil a vďaka negatívnym komentárom oslovil ešte viac ľudí… Takže nakoniec to bol vlastne úspech.

Ak však nemáte záujem uplatniť príslovie “negatívna reklama, tiež reklama”, radšej sa poraďte so svojím dizajnérom.

Späť na Canva.

Koľko stojí Canva?

Canva ponúka bezplatnú verziu. Prémiová verzia stojí 12,99 USD (približne320 KČ)mesačne alebo 11,99 USD (približne290 Kč)mesačne s ročnou platbou.

(Obrázok bol z tejto stránky odstránený)

  • Odkiaľ má Canva predstavu, že ušetríte 23 % ročne, keď v skutočnosti ušetríte približne 8 % (namiesto 156 USD zaplatíte 144 USD ročne v mesačných splátkach), neviem.

Aj preto mám Canvu na mesačné predplatné a viem, že ju môžem kedykoľvek zrušiť.

Ak ste študent (alebo poznáte študenta:), môžete získať Canvu na rok zadarmo v rámciBalík GitHub.

Hodnotenie

Canva je pre mňa skvelá a vrelo ju odporúčam. Stále je to však len nástroj. Kvalita nástroja často závisí od toho, kto ho používa a ako ho používa. Preto odporúčam, aby ste sa pred odoslaním svojich výtvorov s niekým poradili (pokiaľ nejde výlučne o hobby projekty).

Ak nikoho takého vo svojom okolí nemáte, neváhajte a príďte si to vyskúšať k nám.Discord.

Šťastnú cestu a dajte mi vedieť, ako sa vám s Canvou pracuje v komentároch!

author_name

author_bio

I am a heading

If you’re curious, this is Website Ipsum. It was specifically developed for the use on development websites. Other than being less confusing than other Ipsum’s, Website Ipsum is also formatted in patterns more similar to how real copy is formatted on the web today.

  • This is a list item.
  • This is a list item.
  • This is a list item.

No spam, ever.

prihlásiť sa k odberu newslettera

žiadny spam, nikdy, sľubujem

Odebírat

Ako by mali vyzerať adresy url stránok?

Možno si myslíte, že formát vašej url adresy nie je dôležitý. Hlavnou vecou je mať na stránke dobrý obsah, však? Správne, nie. Správny formát adresy má niekoľko výhod. Od prehľadnosti a jednoduchosti pre používateľa až po SEO. Pozrime sa na niekoľko základných tipov a odporúčaní, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa najväčším chybám vo formáte adresy.…

francess

Seo články, ako ich písať? 5 tipov

Mnohí majitelia a prevádzkovatelia webových stránok chcú pre svoje webové stránky články SEO. Čo to však v skutočnosti znamená? Pokúsim sa odpovedať na túto otázku a pridám päť tipov, ako urobiť SEO články vašimi. O čo ide SEO články sú články, ktoré sú optimalizované na zobrazenie vo vyhľadávačoch. Inými slovami, článok SEO o "Ako si…

francess

Čo je to maketa a ako ju používať

Maketa je vlastne maketa. V online svete je maketa najčastejšie model zariadenia, ktorý sa používa na predvádzanie, testovanie, hodnotenie dizajnu a propagáciu. Podobne ajWikipedia. V tomto článku sa však zameriam najmä na to, ako používať makety na propagáciu a ako ich môžete ľahko vytvoriť. Ako vyzerá Mockup? (Obrázok bol z tejto stránky odstránený) Takto napríklad…

francess