francess
on
27/04/2023

Čo je to maketa a ako ju používať

Maketa je vlastne maketa. V online svete je maketa najčastejšie model zariadenia, ktorý sa používa na predvádzanie, testovanie, hodnotenie dizajnu a propagáciu. Podobne ajWikipedia. V tomto článku sa však zameriam najmä na to, ako používať makety na propagáciu a ako ich môžete ľahko vytvoriť. Ako vyzerá Mockup? (Obrázok bol z tejto stránky odstránený) Takto napríklad…

Maketa je vlastne maketa. V online svete je maketa najčastejšie model zariadenia, ktorý sa používa na predvádzanie, testovanie, hodnotenie dizajnu a propagáciu. Podobne ajWikipedia.

V tomto článku sa však zameriam najmä na to, ako používať makety na propagáciu a ako ich môžete ľahko vytvoriť.

Ako vyzerá Mockup?

(Obrázok bol z tejto stránky odstránený)

Takto napríklad vyzerá maketa stránkyHonza maklérktorý sme nedávno vytvorili.

Prečo sa tvoria makety?

Nie som dizajnér a už vôbec nie dobrý dizajnér. Ale tento zoznam je môj odhad:

  • Táto vec vyzerá oveľa lepšie v makete (ako reštaurácia, ktorá vám ponúka dobré jedlo).
  • Maketa zapôsobí, vyzerá profesionálne a vyzerá, že si dalo veľa práce (takže aj vy vyzeráte trochu viac ako profesionál).
  • Maketa pomáha predstavivosti (na obrázku nielenže vidíte, že sme vytvorili webovú stránku, ale aj to, že sme vytvorili responzívnu webovú stránku, ktorá vyzerá pekne na všetkých zariadeniach – čo pochopí aj človek, ktorý inak netuší, čo slovo “responzívny” znamená)

Určite existuje mnoho dôvodov, ale toto sú tri hlavné.

Je ťažké vytvoriť maketu?

Nie je to tak.

  1. Vytvárate printscreeny/získate fotografie
  2. Zmenšite ich na správnu veľkosť (ako v programe Canva)
  3. V nástroji na vytváranie makiet si vyberiete šablónu, nahráte fotografiu a je hotovo.

Samozrejme, ak pre vec, ktorú chcete vytvoriť, neexistuje šablóna, budete to mať o niečo ťažšie. V takom prípade je najlepšie obrátiť sa na skúsených dizajnérov.

Na akých stránkach vytvoriť maketu?

Osobne som dlho používalSmartMockups.com.

(Obrázok bol z tejto stránky odstránený)

Smart Mockups ponúka bezplatné konto alebo prémiové konto za približne 350 Kč mesačne. Ja osobne mám prémiovú verziu, ale verím, že aj s bezplatnou verziou sa toho dá veľa vykúzliť.

Samozrejme, existuje nespočetné množstvo stránok, ako napríklad SmartMockups. Ak vám teda bezplatná verzia nestačí a nechcete platiť prémiu, môžete nájsť inú lokalitu, ktorá vám poskytne presne to, čo hľadáte, zadarmo.

Na čo sa dajú použiť makety?

Ukážky produktov a prezentácie sú pravdepodobne najbežnejšie a najzrejmejšie možnosti. Sila makiet sa však rozhodne neobmedzuje len na tieto oblasti…

Buďte kreatívni.

Napríklad, keď som si “budoval” sledovateľov na anglickom Twitteri, často som robil maketu tweetu zo známejšieho účtu, ktorý často retweetol tweet a priniesol nám obom nových sledovateľov:

(Obrázok bol z tejto stránky odstránený)

Samozrejme, môžete si vymýšľať nekonečné veci, ako je táto….

Dajte mi vedieť, aké máte skúsenosti s maketami! A veľa šťastia pri tvorbe makiet!

author_name

author_bio

I am a heading

If you’re curious, this is Website Ipsum. It was specifically developed for the use on development websites. Other than being less confusing than other Ipsum’s, Website Ipsum is also formatted in patterns more similar to how real copy is formatted on the web today.

  • This is a list item.
  • This is a list item.
  • This is a list item.

No spam, ever.

prihlásiť sa k odberu newslettera

žiadny spam, nikdy, sľubujem

Odebírat

Ako by mali vyzerať adresy url stránok?

Možno si myslíte, že formát vašej url adresy nie je dôležitý. Hlavnou vecou je mať na stránke dobrý obsah, však? Správne, nie. Správny formát adresy má niekoľko výhod. Od prehľadnosti a jednoduchosti pre používateľa až po SEO. Pozrime sa na niekoľko základných tipov a odporúčaní, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa najväčším chybám vo formáte adresy.…

francess

Seo články, ako ich písať? 5 tipov

Mnohí majitelia a prevádzkovatelia webových stránok chcú pre svoje webové stránky články SEO. Čo to však v skutočnosti znamená? Pokúsim sa odpovedať na túto otázku a pridám päť tipov, ako urobiť SEO články vašimi. O čo ide SEO články sú články, ktoré sú optimalizované na zobrazenie vo vyhľadávačoch. Inými slovami, článok SEO o "Ako si…

francess

Čo je Canva a ako ju používať na propagáciu

Canva je jednoduchý grafický editor. Je veľmi jednoduchý na pochopenie a používanie a navyše dokáže robiť množstvo vecí. V tomto článku sa naň pozrieme bližšie. Prečo Canva a nie Photoshop? To, čím sa Elementor snaží byť vo svete webových stránok, sa Canva snaží byť vo svete grafických editorov. Jednoduchý nástroj, ktorý si rýchlo osvojíte a…

francess