Vydáno: 05/02/2023
Aktualizováno: 26/07/2023

Chat GPT – všetko, čo potrebujete vedieť (2023)

Čo je Chat GPT? Chat GPT je veľmi výkonný a flexibilný jazykový model  (neurónová sieť), ktorý bol vycvičený na obrovskom množstve textových dát - knihách, článkoch a webových stránkach (všetky staršie ako 2021). Vďaka tomuto tréningu dokáže model používať a interpretovať prirodzený jazyk na veľmi vysokej úrovni a je veľmi silný pri generovaní textu, odpovedaní…

Chat GPT – náhledový obrázek

Čo je Chat GPT?

Chat GPT je veľmi výkonný a flexibilný jazykový model  (neurónová sieť), ktorý bol vycvičený na obrovskom množstve textových dát – knihách, článkoch a webových stránkach (všetky staršie ako 2021).

Vďaka tomuto tréningu dokáže model používať a interpretovať prirodzený jazyk na veľmi vysokej úrovni a je veľmi silný pri generovaní textu, odpovedaní na otázky a prispôsobovaní sa kontextu.

Čat GPT je zároveň takzvaný pravdepodobnostný model. To znamená, že svoje odpovede zostavuje na základe pravdepodobnosti (na základe predchádzajúcich slov model odhaduje, aké slovo bude pravdepodobne nasledovať, a to použije). Model teda nijako nemyslí, ani nemá žiadnu internú reprezentáciu sveta a funguje výlučne na základe pravdepodobnosti.

Dobrou analógiou fungovania tohto modelu je šepkár v telefóne, ktorý tiež ponúka nasledujúce slová na základe pravdepodobnosti a slov, ktoré mu predchádzajú.

Chat GPT teda nie je takzvaná AGI – všeobecná umelá inteligencia – ale je to veľmi schopný pomocník, ktorý sa už približuje AGI, podľa niektorých, prakticky v mnohých ohľadoch.

Ako bol vycvičený model GPT Chat?

Model bol trénovaný pomocou metódy Reinforcement Learning from Human Feedback (RLHF). V praxi to znamená, že pri trénovaní modelu hrali ľudskí tréneri ako používateľ, ktorý kladie otázky, tak aj asistent AI, ktorý odpovedá na otázky.

Týmto tréningom sa vytvoril súbor dialógových údajov, ktoré sa zmiešali so staršími údajmi InstructGPT, ktoré sa tiež transformovali do formátu dialógu. Vývojári potom na týchto údajoch preškolili model pomocou metódy posilneného učenia, pri ktorej sa vybrala modelová správa, model vygeneroval niekoľko potenciálnych odpovedí a školitelia vybrali najlepšiu verziu.

Zjednodušene povedané, model bol touto metódou trénovaný tak, aby jeho výstupy čo najviac pripomínali interakciu s ľuďmi.

Kto vytvoril model Chat GPT?

Model vytvorila spoločnosť OpenAI, na čele ktorej stojí generálny riaditeľ Sam Altman. OpenAI začínala ako nezisková organizácia, ktorá zverejnila svoj kód ako open source (verejne dostupný), ale časom sa transformovala na tradičnú spoločnosť, ktorá svoj kód speňažuje a nezdieľa ho verejne.

Spoločnosť čelila za tento prístup kritike, a to aj zo strany jedného z jej spoluzakladateľov Elona Muska, ktorý následne spoločnosť opustil, údajne kvôli smerovaniu, ktorým sa uberala. Následne v júli 2023 založil vlastný startup xAI, ktorý má konkurovať OpenAI.

Aký je vzťah spoločnosti Microsoft ku GPT Chat?

Microsoft nie je vlastníkom GPT Chat, ani OpenAI. Spoločnosti však od roku 2016 komerčne spolupracujú a Microsoft je najväčším investorom OpenAI. V roku 2019 sa ich partnerstvo stalo exkluzívnym a v januári 2023 firmy vstúpili do tretej fázy spolupráce, pričom Microsoft investuje ďalších 10 miliárd dolárov. Spoločnosť Microsoft vo svojich produktoch, ako je prehliadač Bing a balík kancelárskych programov Office 365, vo veľkej miere využíva technológiu GPT.

Aká je aktuálna verzia GPT Chat?

Aktuálna verzia GPT Chat je GPT-4 a je obrovským zlepšením oproti predchádzajúcej verzii GPT-3.

Základný rozdiel je možné vidieť po vyskúšaní modelu. Výstupy sú plynulejšie, oveľa menej chybové a už je to užitočné.

FunkcieGPT-3GPT-4
Parametre175 miliárdViac ako GPT-3
FunkcieJazykový preklad, Sumarizácia, odpovedanie na otázkyPísanie esejí a článkov, umenie a hudba
VýkonGeneruje text podobný ľudskému, zápasí so sarkazmom a idiomatickými výrazmi. Často nezmyselné/nepoužiteľné odpovede v angličtine.Dramatické zlepšenie výkonu, veľký posun v použiteľnosti.
PoužitieČatboty, virtuálni asistenti, generovanie obsahu, výskumTvorivé písanie, umenie, zlepšovanie existujúcich aplikácií
* zdroj údajov v tabuľke.

Tabuľka je však veľmi abstraktná a vrelo odporúčam vyskúšať si model na vlastnej koži.

Kedy vyjde model GPT-5?

Nateraz nevieme, kedy bude GPT-5 vydaný, alebo či sa tak vôbec stane. O vývoji GPT-5 je presvedčených viacero ľudí, avšak generálny riaditeľ spoločnosti Sam Altman sám povedal v online rozhovore na MIT, že OpenAI na GPT-5 aspoň zatiaľ nepracuje. Namiesto toho sa snaží zlepšiť existujúci model GPT-4 vrátane jeho zabezpečenia.

Prečo by sme sa vôbec mali zaujímať o technológiu Chat GPT?

Jazykové modely tu zostanú. Nie preto, že by to niekto chcel, ale preto, že ide o revolučný a veľmi silný nástroj, ktorý má potenciál zmeniť podobu mnohých dnešných profesií.

Ak sa človek naučí účinne používať túto technológiu a uplatní ju vo svojej práci, verím, že môže získať obrovskú výhodu – prinajmenšom dovtedy, kým to nezačnú robiť všetci, ale myslím si, že to potrvá ešte aspoň niekoľko rokov.

Väčšina ľudí:

  • neradi sa učia nové veci;
  • vyskúša raz GPT chat a potom nemá o technológiu záujem;
  • snaží sa prekonať obavy z možností nástrojov umelej inteligencie tým, že predstiera, že neexistujú;
  • nechápu, ako by im nástroje AI mohli pomôcť pri tom, čo konkrétne robia;
  • vyskúšali si GPT chat v staršej verzii (GPT 3.5) zadarmo a právom nie sú ohromení výsledkami…

Dôvodov je veľa. A hoci si myslím, že Chat GPT zatiaľ takmer žiadnu prácu nenahradí, verím, že najmä tzv. znalostní pracovníci (ľudia pracujúci hlavou; typicky s počítačom) majú obrovskú príležitosť zefektívniť svoju prácu pomocou týchto nástrojov a vystreliť svoju produktivitu na mesiac.

Ak sa zastavia a zistia ako… Nižšie uvádzam niekoľko tipov z vlastnej skúsenosti.

Čo vlastne robí Chat GPT a na čo sa dá použiť?

Možností použitia je nespočetné množstvo, medzi základné patrí:

  • Preklad textov;
  • Sumarizácia textov;
  • Generovanie nápadov;
  • Programovanie/písanie kódu;
  • Oprava chýb v kóde (debugovanie);
  • Pomoc pri písaní (riešenie, úprava)
  • Samotné písanie (prvé návrhy článkov, e-maily)
  • pochopenie zložitejších pojmov/vysvetlenie vecí;

A tento zoznam by mohol v podstate pokračovať donekonečna…

Ale ja dávam prednosť tomu, aby informácie boli praktické, takže predstavím len hlavné veci, na ktoré denne používam Chat GPT vo svojom podnikaní.

Na čo konkrétne používam Chat GPT vo svojom podnikaní?

1. Chat GPT Personas

Moje obľúbené použitie. V praxi to vyzerá tak, že na začiatku dáte Chatu jednu obrovskú výzvu, ktorá definuje, ako sa má Chat správať. Príklady ľudí z Chat GPT, s ktorými často konzultujem veci, sú: tvorca odkazov; špecialista na SEO, špecialista na firemné profily Google a expert na sociálne médiá s presahom do antropológie.

Znie to zvláštne, ale ak na začiatku dobre definujete, čo má chat robiť, je to určite oveľa lepšie.

Tip: Zvyčajne nahrám osobu do chatu a potom použijem Chat na telefóne, ktorý je len textový, takže môžem hovoriť priamo.

2. Vytvorenie plánu obsahu

Často napíšem Chatovi, čo by som chcel v priebehu nasledujúceho mesiaca zverejniť na sociálnych sieťach a ako obsah, a nechám si od neho poradiť, či to považuje za dobrý nápad.

3. Vytváranie chatovacích botov

Je ešte skoro, ale myslím si, že toto je dosť možno budúcnosť webu. Urobiť z vašej stránky na základe vášho obsahu hovoriace orákulum, ktoré bude poskytovať informácie.

Nižšie si môžete pozrieť, ako taký Chatbot vyzerá.

Vybraná šablóna je prázdna.

4. Slepé miesta v obsahu

Ak sa článku predtým darilo, ale návštevnosť z neho klesala, často diskutujem s Chatom o tom, ako by mi odporučil článok vylepšiť.

Aj keď sa proces a podnety dosť zmenili, nižšie je video, ako by to približne mohlo vyzerať.

https://www.youtube.com/watch?v=7khtKmNvIJIu0026t=6su0026ab_channel=VojtěchBruk

5. Doplnok Chat GPT pre Google Sheets

Mám v Google Sheets nainštalovaný tento skvelý doplnkový modul Chat GPT for sheets, ktorý mi umožňuje používať GPT vo vzorcoch priamo v tabuľke.

Napr. v tabuľke pod sebou mám 100 článkov a doplnok Chat GPT som nechal napísať pre každý článok štítok do vedľajšieho stĺpca.

6. Programovanie a kódovanie

Za posledných šesť mesiacov som sa v kódovaní pomocou aplikácie Chat GPT zlepšil rovnako dobre ako za predchádzajúce tri roky. Ak sa chcete naučiť programovať/kódovať, Chat GPT vám to neuveriteľne uľahčí.

Kde si môžete ChatGPT vyskúšať?

Chat GPT si môžete bezplatne vyskúšať na oficiálnej https://chat.openai.com/ webovej stránke. Kde sa jednoducho prihlásite pomocou svojho Gmail účtu alebo si vytvoríte bezplatný účet a začnete chatovať pozri video nižšie:

Začiatkom roka si však môžete bezplatne vyskúšať iba predchádzajúci model GPT-3.5, ak chcete vyskúšať najnovší model, musíte si aplikáciu predplatiť.

Chat GPT price

Aby ste si mohli vyskúšať najnovšiu verziu Chat GPT (GPT-4), musíte zaplatiť predplatné vo výške 20 dolárov mesačne – približne 430 dolárov mesačne.

Ak zaplatíte toto predplatné, v okne chatu sa zobrazí možnosť prepnúť na GPT-4 s tým, že po prepnutí budete chatovať presne tak, ako ste zvyknutí z verzie 3.5.

Takisto budete môcť využívať rozšírenia v podobe zásuvných modulov a interpretu kódu.

Čo sú zásuvné moduly Chat GPT?

Jedná sa o zásuvné moduly, ktoré môžu rozšíriť funkčnosť a možnosti Chat GPT. Obľúbené sú napríklad moduly, ktoré umožňujú vytváranie grafov, nahrávanie súborov, lepšie prehliadanie webu alebo SEO.

Moduly môžete povoliť priamo v aplikácii Chat:

Čo je Chat GPT Code Interpreter?

Code Interpreter je najnovšia funkcia ChatGPT, ktorá vám v podstate umožňuje spúšťať kód Pythonu priamo v prostredí chatu. Hoci to znie programátorsky, ako používateľ si možno ani nevšimnete, že Chat vôbec používa nejaký Python.

Hlavná vec, ktorú bežný používateľ pocíti, je, že v rámci programu Code Interpreter je možné do Chatu nahrať priamo vlastné súbory. A model GPT-4 potom môže s týmito súbormi pracovať.

Na nasledujúcich obrázkoch je znázornené, ako môžete túto funkciu v Chate aktivovať:

Kde si môžete bezplatne vyskúšať GPT-4 Chat

Ak nie ste presvedčení o hodnote služby GPT-4 Chat alebo ste stále na vážkach, či sa vám predplatné oplatí, môžete si ju vyskúšať zadarmo, napríklad na Bingu (budete potrebovať prehliadač Edge):

Alebo možno platforma Huggingface.

Hrisko GPT chatu

Na  https://platform.openai.com/ stránke sa môžete dostať na takzvané Chat GPT Playground, ktoré funguje podobne ako chat, na ktorý nepotrebujete prémiové predplatné, ale platíte priamo pomocou tokenového systému. Ich cenu nájdete priamo v cenníku na webovej stránke Open AI.

Podľa mojich skúseností ma vygenerovanie prvého použiteľného návrhu dlhého článku pomocou modelu GPT-4 stojí niečo medzi 10 a 20 korunami.

Dole si môžete pozrieť, ako vyzerá rozhranie Playground:

Podľa môjho názoru sú hlavnými výhodami Playgroundu:

  • Možnosť špecifikovať systémové informácie, ktoré má Chat “na mysli” počas celej vašej konverzácie.

Musím mať prémiový override, aby som mohol používať model GPT-4 v rámci Playgroundu?

Nemusíte. Za každé použitie budete platiť priamo žetónmi.

Aké sú limity a obmedzenia služby GPT Chat?

Hlavným problémom modelu, ako som ho pochopil, je, že model bol vycvičený na poskytovanie odpovedí a to takmer za každú cenu. Jednoducho: model vám nepovie, že nevie, ale radšej si vymyslí odpoveď.

Open AI na svojej webovej stránke opisuje ďalšie problémy:

  • ChatGPT niekedy píše vierohodne znejúce, ale nesprávne alebo nezmyselné odpovede. Autori zdôrazňujú, že tento problém je veľmi ťažké odstrániť vzhľadom na spôsob trénovania modelu, preto majte tento problém vždy na pamäti.
  • Rôzne formulácie otázok, vedú k rôznym odpovediam. A často sa stáva, že hoci model môže odmietnuť odpovedať na otázku, ak ju položíte trochu inak, dostanete odpoveď.
  • Model je vo svojich odpovediach často príliš “ukecaný” a používa frázy ako napríklad, že ide o jazykový model vycvičený spoločnosťou OpenAI. Tieto problémy vznikli v dôsledku spôsobu, akým bol vycvičený.
  • Model nemôže klásť objasňujúce otázky. Takže keď položíte otázku a model si nie je istý, na čo presne sa pýtate, namiesto toho, aby sa vás opýtal, odpoveď uhádne.
  • Na mnohé veci model používa to, čo OpenAI nazýva Moderation API, ktoré OpenAI moderuje, čo model môže a čo nemôže zodpovedať.

ℹ️ Zdroje záujmu

Vybraná šablóna je prázdna.

Dajte mi vedieť v komentároch, ako vidíte vývoj AI?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

GPT 5 – kedy bude vydaný? Čo bude robiť? V čom bude iný?

Uvedenie modelu GPT-4 na trh prinieslo neuveriteľnú vlnu nadšenia, zdesenia, rozličných emócií medzi oboma pólmi a základnú otázku. Kedy sa objaví model GPT-5? Zatiaľ toho veľa nevieme, takže celý tento článok je poskladaný zo špekulácií, dohadov a kúskov informácií, ktoré sa objavili na verejnosti. Vyjde niekedy GPT-5? GPT-5 s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde, hoci momentálne nie…

08/09/2023
Vojtěch Bruk

Notion AI – prvé dojmy

Písal som o Pojme pred. Notion je skvelý a používam ho každý deň. Čoskoro Notion pridá aj svoju umelú inteligenciu, na ktorú sa dnes pozrieme v časti o kráse. Čo je Notion AI a ako funguje? Notion AI je umelá inteligencia (funkčne trochu podobná napríklad chatu GPT), ktorá bola navrhnutá na uľahčenie každodennej práce v…

29/07/2023
Vojtěch Bruk