Možno sa pýtate na slobodné povolania a zaujíma vás, koľko peňazí je spravodlivé. Asi vás neprekvapí, že je to…
záleží na tom.
Existuje mnoho faktorov:
- skúsenosti jednotlivca,
- jeho postupy,
- efektivita práce,
- náklady s tým spojené,
- oblasť a druh práce…
Súčet týchto a mnohých ďalších faktorov potom vedie k hodinovej odmene dobrých freelancerov, ktorá sa podľa mojich skúseností pohybuje v rozmedzí 500 – 3500 Kč za hodinu.
V tomto článku sa však nebudem zaoberať tým, ako túto mzdu stanoviť. O tom, ako túto sadzbu nastaviť, však bolo napísaných mnoho vynikajúcich článkov a kníh.Mnoho ľudí by si nenajalo niekoho, kto si za hodinu práce účtuje viac ako 350 tisíc (nehovoriac o 1200 tisíc)… pretože je to jednoducho príliš drahé.
Naozaj je to tak?
Úzkosť je relatívna
Známe investorské príslovie hovorí, že žiadna akcia nie je taká drahá, aby sa nedala kúpiť, a taká lacná, aby sa nedala predať.
Ve svete slobodných povolaní mi napadá analógia:
Nijaký freelancer nie je taký drahý, aby ste nemohli získať jeho služby, a taký lacný, aby ste nemohli získať niekoho ešte lacnejšieho.
Dôležité je, na čo sa zameriavate. Cena alebo hodnota?
Ak sa rozhodnete pre cenu, máte ľahký život. Poviete si, aký je váš “strop”, pozriete si katalóg freelancerov, napríklad navolnenoze.cz (aby ste sa vyslovene nespálili, odporúčam vyhnúť sa obskúrnym stránkam typu FB skupiny – najmä ak neviete rozoznať kvalitu) a vyberiete najlacnejšieho dodávateľa -> ak sa ešte zmestí do vášho cenového stropu.
Podobne postupuje veľa ľudí, ale tento prístup považujem za úplne nezmyselný.
Prečo je cena zlým kritériom?
Je to jednoduché:
Freelancer, ktorý si pýta 7 000 libier za hodinu a svojou prácou/poradenstvom vám zarobí 40 000 libier, je lacný. Freelancer, ktorý si pýta 150 Kč na hodinu, avšak oprava škody, ktorú v dobrej viere vykoná, vás bude stáť 10 000 Kč, je veľmi drahý.
Je to tak jednoduché.
Teda porovnávať len cenu je nezmysel. Vždy musíte porovnávať hodnotu.
S cenou je to ako porovnávať cenu iPhonu s cenou za odoslanie listu. Poslanie listu stojí 35 libier, iPhone stojí 12 000 libier, a ak chcete poslať správu, obe tieto veci vám to umožnia.
Máte však pocit, že to nie je spravodlivé porovnanie.
Vôbec.
A rovnako je to aj s cenami na voľnej nohe. Preto by ste mali vždy porovnávať hodnotu (ktorú je ťažké odhadnúť), nie cenu (ktorú je ľahké odhadnúť).
To, že sa hodnota ťažko odhaduje, má však pre vás ako klienta aj jednu obrovskú výhodu. Samotní freelanceri (vrátane mňa) často nedokážu adekvátne oceniť svoje znalosti a zručnosti.
Špecifické znalosti sú obzvlášť cenné, a preto sa ťažko odhadujú.A zatiaľ čo hodinu môjho času venovaného tvorbe webu predáte v stovkách korún (to isté dokážem ja a dokáže to aj mnoho iných), ak chcete, aby som vám za dve hodiny povedal to najprospešnejšie, čo som vo svete online marketingu objavil, a ako to môžete využiť, jedna takáto hodina vás vyjde na 30 000 libier.
Ale nebude to fungovať. Hoci by malo, pretože som si istý, že to má hodnotu.
Je to však proti intuícii a porušuje to rámec konvencií. Znemožňuje mi predstaviť si účtovanie takejto sumy a vám znemožňuje predstaviť si platenie takejto sumy.
Výsledkom toho je, že danú hodinu môžete získať za zlomok jej skutočnej hodnoty, hoci môže byť “drahá” v porovnaní s hodinou niekoho iného za nejakú inú prácu (lol).
Tento jav som si mnohokrát overil na vlastnej koži. A môžem s pokojným srdcom povedať, že vždy, keď som si najal niekoho, kto si účtoval viac ako 2000 Kč/hod, konzultácia sa mi bohato vyplatila a objektívne mala oveľa vyššiu hodnotu.
Majte to teda na pamäti a neprehliadajte predaje, keď sa dejú okolo vás.
Takže hlavným posolstvom článku je: myslite na HODNOTU, nie na CENU. Sú to dve úplne odlišné veci.
Cena je však stále primárnym spôsobom, akým ľudia premýšľajú o práci, preto sa na ňu pozrime:
Na čo ľudia zabúdajú, keď uvažujú o cene práce na voľnej nohe?
Existuje veľa faktorov, ale pozrime sa v krátkosti na tri (pre mňa) najčastejšie:
1: Pracovník na voľnej nohe vám účtuje len čas, ktorý strávi prácou
Nikto nepracuje 8 hodín počas 8-hodinového pracovného dňa.
Nikto.
Zamestnanci sú však za tento čas platení. Ak som v kancelárii 8 hodín, verím, že urobím toľko – alebo viac – práce ako bežný zamestnanec, avšak po skončení pracovného dňa som na pracovisku 3-4 hodiny.
Toto je dobré vziať do úvahy.
2. Freelancer vás nestojí súvisiace náklady
Počítač, kancelária, internet, káva… to všetko sú drobné položky, ktoré sa však sčítavajú. A zatiaľ čo v prípade zamestnanca by ste všetky tieto drobné výdavky museli zaplatiť, v prípade freelancera nemusíte.
Naproti tomu freelancer si ich musí zaplatiť sám.
3. Freelancer má obmedzený čas na prácu
Prejednanie zmlúv, propagácia, marketing, vypracovanie zmlúv… to všetko sú veci, ktoré sú potrebné na zamestnanie freelancera.
Za tieto veci však freelancerovi nikto neplatí a práca, ktorú na ne vynaloží, sa logicky musí premietnuť do hodinových sadzieb pre klientov, pre ktorých túto prácu vykonáva.
Dodatok, ak ste sami freelancerom
Ak ste sami freelancer a rozmýšľate, koľko si účtovať za svoju prácu, môžem vám vrelo odporučiť tri veci, ktoré mi najviac pomohli:
- Skvelé video od Petra “Badger” Pouchlyho
- Použite kalkulačku hodinovej mzdy na webovej stránke Magdy Čevelovej.
- Prečítajte si knihu Slobodný povolanie.
A čo je najdôležitejšie, tiež myslite na hodnotu, ktorú klientom prinášate, nie na cenu.
Slovo na záverCenenie práce na voľnej nohe je náročná úloha, a to tak pre klientov, ako aj pre profesionálov, ktorí ponúkajú svoju vlastnú prácu.
Však keď sa to vezme na korektný, hodnotový koniec, verím, že ľahko môže dôjsť k obojstranne výhodným situáciám.
Povedzte mi v komentároch, aké máte skúsenosti s freelancermi a ich ohodnotením?