Čo je linkbuilding a ako na to

Linkbuilding alebo budovanie spätných odkazov je skvelý spôsob, ako pomôcť svojej stránke vo vyhľadávaní. Ak sa to vezme za správny koniec... Ale pozrime sa na to od začiatku. Čo je to linkbuilding? Google považuje odkazy z rôznych miest na vašu stránku za hlasy, ktoré hovoria, že vaša stránka je kvalitná. Čím viac "kvalitných hlasov", tým…

youtube seo

Linkbuilding alebo budovanie spätných odkazov je skvelý spôsob, ako pomôcť svojej stránke vo vyhľadávaní. Ak sa to vezme za správny koniec… Ale pozrime sa na to od začiatku.

Čo je to linkbuilding?

Google považuje odkazy z rôznych miest na vašu stránku za hlasy, ktoré hovoria, že vaša stránka je kvalitná. Čím viac “kvalitných hlasov”, tým radšej Google zobrazuje vašu stránku vo vyhľadávaní.

To, že ide o oveľa širšiu činnosť ako len “získavanie odkazov”, však dobre ilustruje definícia linkbuildingu od Philipa Podstavca:

Linkbuilding je nepretržitá činnosť vedúca k získaniu strategických partnerov a umiestnení. Cieľom týchto aktivít je zlepšiť viditeľnosť webových stránok na miestach, kde ich hľadajú potenciálni zákazníci.

Cieľ a účel linkbuildingu dobre ilustruje Philipova ilustrácia:

Zdroj: https://www.podstavec.cz/co-je-linkbuilding-a-kdo-je-linkbuilder/

Takže by sme mali mať predstavu o tom, čo sa deje. Ale prečo by ste sa vlastne mali zaujímať o linkbuilding?

Prečo je linkbuilding dôležitý?

Google potvrdil, že spätné odkazy zostávajú jedným z troch hlavných faktorov hodnotenia vo vyhľadávačoch.

Inými slovami: Ak vy nepovažujete budovanie spätných odkazov za dôležité, ale vaši konkurenti áno a podniknú kroky na jeho realizáciu, s najväčšou pravdepodobnosťou vás vo vyhľadávaní predbehnú. Čo nechcete.

Aké odkazy sledovať?

Neexistuje nič také ako odkaz. Pokúsim sa spísať 4 základné tipy, na ktoré treba myslieť pri získavaní odkazov.

1. Odkaz musí byť kvalitný

Dôverovali by ste viac odkazom z affiliatetester.webnode.cz alebo aktually.cz? Presne tak. Google to má presne tak isto.

Hľadajte odkazy zo známych, primárnych domén, ktoré sami považujete za dôveryhodné. Odkazy zo sociálnych sietí, e-mailových podpisov, špeciálnych webových adresárov atď. nemajú veľký účinok.

Podľa Briana Deana zo spoločnosti Backlink môže byť jeden kvalitný odkaz silnejší ako 1 000 nekvalitných.

Kvalita > kvantita. Jednoduché.

2. Zamerajte sa na odkazy zo súvisiacich stránok

Ak píšete o klimatizáciách, zamerajte sa na odkazy z iných stránok, ktoré predávajú vybavenie do domácnosti, elektroniku, bielu techniku… To sú odkazy, ktoré chcete.

Podľa zdravého rozumu aj podľa spoločnosti Google.

Na druhej strane sa vyhýbajte odkazom zo stránok s erotickými príbehmi, záhradníckym náradím alebo predajom trávy. Vo väčšine prípadov by vám tieto odkazy pravdepodobne neublížili, možno by vám dokonca mierne pomohli, ale energia je konečná. A ak ju chcete natiahnuť smerom k linkbuildingu, natiahnite ju správnym smerom.

3. Získajte odkazy z autoritatívnych stránok

Odkaz zo stránky Masarykovej univerzity má väčšiu váhu ako odkaz z vašej vysokaskolazivota.cz stránky, ktorú ste včera založili… Zvláštne…

Ako sa dá zistiť autorita stránky?

Existuje mnoho spôsobov. Mnohé platené nástroje SEO majú túto funkciu. Ak takéto nástroje (zatiaľ) nepoužívate, môžete použiť napríklad rozšírenie MozBar Chrome, ktoré vám zobrazí autoritu stránky a domény.

Hlavným bodom je však to, že chcete spätné odkazy z kvalitných domén.

A kvalitnú doménu často spoznáte aj zrakom, čo je ďalší skvelý bezplatný nástroj).

4. Používanie kontextových a doslovných odkazov

Keď už získate odkaz z domény, snažte sa uistiť, že odkaz je použitý v kontexte a vo forme, “pod ktorou sa snažíte umiestniť” Inými slovami, vždy sa snažte, aby bol váš odkaz použitý takto:

Na stránke Honzu Szajtera je skvelý článok Ako predať byt v roku 2022

Snažte sa vyhnúť:

*Článok: Ako predať byt v roku 2022 na stránke Honzu Szajtera je skvelým miestom…*

alebo

Ako predať byt v roku 2022 na stránke Honzu Szajtera TAM.

Google má rád kontext, pomáha mu zorientovať sa na stránke, dokonca jednoduché odkazy, ktoré vás “zrolujú” nižšie na stránke, zrejme zohrávajú svoju úlohu. Preto sa mu snažte vyhovieť a odkazy používajte správne.

Na čo si dať pozor pri vytváraní odkazov

Pri budovaní odkazov je dobré mať na pamäti dve veci, na ktoré sa hneď pozrieme.

Viacnásobné odkazy z viacerých domén

Podľa štúdie Backlinko význam odkazov z domény, ktorá už na vás raz odkazovala, s ďalšími odkazmi dramaticky klesá.

Zdroj: https://backlinko.com/hub/seo/backlinks

Odkazy sú dôležité, ale ako ukazuje infografika – na tom, či máte 5 alebo 12 odkazov z jednej domény, príliš nezáleží.

Ďalšia štúdia spoločnosti Backlinko o korelácii umiestnenia vo vyhľadávači ukázala, že počet lokalít, ktoré na vás odkazujú (nie celkový počet spätných odkazov), koreluje s umiestnením vo vyhľadávači Google viac ako akýkoľvek iný faktor.

Zdroj: https://backlinko.com/hub/seo/backlinks

Summary: Zamerajte sa hlavne na budovanie nových odkazov, počet odkazov z jednotlivých domén nehrá príliš veľkú úlohu.

Dúfam, že vám tento článok poskytol základný prehľad o budovaní odkazov. Dajte mi vedieť v komentároch, aké sú vaše skúsenosti s linkbuildingom!

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Článok sa nezobrazuje v Google – jednoduchý tip na opravu

Nezobrazuje sa váš článok v Googli? Dôvodov môže byť viacero. Možno je horší ako vaša konkurencia, možno máte len úplne novú doménu alebo ste si len vybrali príliš populárne kľúčové slovo. Často ide o kombináciu všetkých uvedených možností. Často však pomôže jednoduchá vec. Ktorá trvá asi 10 sekúnd. Odoslanie url adresy článku do služby Google…

Vojtěch Bruk

SEO – všetko, čo potrebujete vedieť

SEO je dôležité. Ale nie ako "popriať kolegovi šťastný sviatok z druhého poschodia". SEO je dôležité v živote. Aj keď sa môže zdať zdĺhavé, nudné, komplikované, predsa len rozhoduje o vašom (ne)úspechu na internete. Preto sa oplatí venovať jej maximálnu pozornosť. A časom zistíte, že je to vlastne celkom zábava. Najmä keď to prinesie ovocie.…

Vojtěch Bruk

Ako získať spätné odkazy? 3 tipy na nízko visiace ovocie

Získavanie spätných odkazov je tvrdá práca. Ale je to oveľa menej práce, ako si ľudia často myslia. O tom, ako ich budovať, existuje množstvo obsiahlych článkov, ktoré sú skvelé. Podívam sa na 3 tipy, ktoré sú zrelými jablkami, ktoré sa vo svete linkbuildingu potulujú. Inými slovami, nezaberú veľa času a čas, ktorý zaberú, sa bohato…

Vojtěch Bruk