SiteGround je populárny webhosting a ako väčšina hostiteľov o sebe tvrdí, že je najlepší. Osobne ho používam už niekoľko rokov a mám na ňom všetky svoje najdôležitejšie stránky. Je skvelý… pre akýkoľvek druh projektu.
Na ostatné vôbec.
Podívajme sa na to bližšie.
Hlavné výhody služby SiteGround
Keďže SiteGround má niekoľko zákutí, na ktoré si treba dávať pozor (o tom si povieme za chvíľu), má aj veľa výhod, dôvodov, prečo som stále s ním.
Tu sú tie hlavné:
1. Staging sites
Kopírovanie fázovania stránok je jednou z najväčších výhod služby SiteGround. Umožňuje vám vyvíjať stránky na ich kópii, takže sa nemusíte obávať, že vývoj uvidia skutoční návštevníci. Keď ste so zmenami spokojní, jednoducho ich presuniete do produkčnej domény a existujúca verzia sa prepíše verziou, ktorú ste vytvorili.
Ako vytvoriť staging na SiteGround?
Najprv prejdete na trasu WordPress > Staging > Create a vytvoríte kópiu, ktorú pomenujete.
Po vytvorení kópie môžete navštíviť výslednú url adresu, v našom prípade napríklad staging5.vojtechbruk.cz, vykonať tam ľubovoľné zmeny, otestovať, čo potrebujete, a keď ste s výsledkom spokojní, stačí v SiteGround kliknúť na “Full Deploy”.
A aktuálna stránka bude nahradená verziou, ktorú ste vytvorili na staging.
2. Vymazať administráciu
Administrácia používateľského rozhrania pravdepodobne nie je dôvodom, prečo by ste si kupovali hosting. Mám však skúsenosti s viacerými hostingami a intuitívnosť a jednoduchosť používania SiteGround hodnotím ako plus.
Je to však výhoda, najmä ak strávite na hostingu viac času, čo väčšina majiteľov stránok neurobí.
V rámci administrácie určite stoja za zmienku e-maily, ktoré sú prehľadné, ľahko sa vytvárajú (schránky) a môžete pre ne jednoducho nastaviť ľubovoľné presmerovanie.
3. Správca súborov v administrácii
Siteground ponúka aj klasický FTP, ak však nemáte skúsenosti s FTP a napríklad nejaký zásuvný modul vám rozbije stránku (takže sa nenačíta), môžete ho vďaka správcovi súborov na stránke deaktivovať pomocou predpony _ alebo ho úplne odstrániť.
Priečinok vyrovnávacej pamäte môžete tiež jednoducho odstrániť ručne.
Nie je to veľký problém. Skôr je to ďalší (aspoň pre mňa) príjemný doplnok.
4. Jednoduché SSL
Generovanie SSL certifikátu na kliknutie patrí k štandardom hostingových prostredí. SiteGround ponúka aj túto možnosť a navyše vám umožní povoliť zabezpečenú verziu pre daný web:
Teda aj keď nechcete nahradiť url v databáze (urobte to aj tak), môžete jednoducho zabezpečiť, aby na vašom webe neboli žiadne nezabezpečené stránky, čo má výhody pre návštevníkov (neodradí ich to) a pre SEO.
5. Ukladanie do vyrovnávacej pamäte CDN
Hoci CDN používam, pri jej používaní som nezaznamenal žiadne veľké zlepšenia, preto sa jej nebudem venovať príliš podrobne.
Oveľa zaujímavejšia je pre mňa serverová vyrovnávacia pamäť, ktorú spoločnosť SiteGround ponúka v troch verziách:
Nevýhodou je, že niekedy budete musieť ísť na hosting vymazať vyrovnávaciu pamäť, aby sa zmeny prejavili na stránke, ale vo všeobecnosti je ukladanie do vyrovnávacej pamäte veľmi príjemné a určite ho môžem odporučiť.
Rýchle PHPSiteGround ponúka aj niečo, čo sa nazýva Ultrafast PHP. Ak máte záujem otestovať, či je Ultrafast naozaj v niečom rýchlejší ako bežný, dajte mi vedieť, otestujem to. Nepociťoval som žiadnu extra zmenu.
V SiteGround môžete tiež jednoducho zmeniť verziu PHP na kliknutie, čo bohužiaľ nie je štandardné a je to veľmi príjemná vec.
6. Dočasné domény
Ďalšou výhodou SiteGround je, že si môžete jednoducho vytvoriť dev doménu, na ktorej môžete vyvíjať svoju novú stránku, a hoci ju uvidia ľudia, ktorým pošlete odkaz (výhoda oproti lokálnym riešeniam), nemusíte si kupovať doménu ani sa obávať, že stránku nájde niekto, kto ju nemá.
Doména má formát nazevuctu.sg-host.com a správa sa rovnako ako klasická doména.
Akonáhle budete mať hotovo, môžete stránku jednoducho migrovať.
7. Zálohovanie systému
SiteGround poskytuje automatizovaný systém zálohovania, pričom zálohy sa vykonávajú denne a historicky sú uložené v zálohách za posledný mesiac.
Zálohu môžete kedykoľvek vytvoriť aj ručne kliknutím na tlačidlo.8. VEĽKÁ podpora
SiteGround má vynikajúcu podporu. Je mierne skrytá a chvíľu trvá, kým sa k nej preklikáte, ale keď sa tam dostanete, zistíte, že podpora je naozaj skvelá.
**Odpovedajú rýchlo, sú technicky zdatní a vždy urobia *********extra míľu, aby vám pomohli vyriešiť váš problém.
Zažil som podporu na viacerých hostingových stránkach a môžem jednoznačne povedať, že SiteGround má najlepšiu z nich.
Takže toto by boli hlavné výhody a vlastnosti tohto hostingu. Nič však nie je čiernobiele, a keďže som hrdý na transparentnosť a užitočnosť obsahu, pozrime sa aj na nevýhody SiteGround a na čo si treba dať pozor.
Hlavné nevýhody a na čo si dať pozor
1. Limity inodov
Tzv. inode je záznam na disku servera, ktorý nesie rôzne informácie o danom súbore alebo priečinku (napríklad jeho veľkosť, vlastníka, umiestnenie…), pričom inode nie sú údaje o súbore ani jeho názov.
Inými slovami, čím viac súborov máte na stránke (zásuvné moduly, médiá, články…), tým viac inódov máte na serveri.
**A SiteGround má na stránke *********** kvótu inódov, ktorú je pri aktívnom používaní pomerne ľahké prekročiť.
Toto je dôležité mať na pamäti.
Pretože aj keď si vyberiete plán, ktorý má 20 GB webového priestoru a neobmedzený počet stránok, môžete ľahko naraziť na limity hostingu práve kvôli inódom.
Ako sa to stalo napríklad mne:
Objem inodov sa dá samozrejme (ako všetko) optimalizovať. Ak však nie ste pokročilejší tvorca, pravdepodobne sa s nimi nedá veľa robiť a jediným spôsobom, ako tento problém vyriešiť, je
- zvýšiť plán (drahý)
- odstrániť niektoré z hostovaných stránok (nepríjemné)
Mojím osobným riešením je, že klientské, dôležité stránky mám na SiteGround a desiatky svojich projektov mám na Hetzner prenajatom serveri, ktorý síce nenesie používateľskú prívetivosť SiteGround, ale stojí 10 % ceny…
2. Vysoké obnovovanie licencií a zvyšovanie cien
SiteGround je lacný… Avšak len prvý rok, potom sa cena rapídne zvýši (4-krát) a je dobré s tým počítať.
SiteGround pred vami cenu neskrýva, avšak pri ich marketingovej masáži je pomerne ľahké túto skutočnosť prehliadnuť.
Majte to teda na pamäti a od začiatku zvážte, čo je dlhodobá cena, nie počiatočná, uvítacia cena.
3. Podpora je skvelá, ale skrýva sa
Ak ste novým používateľom služby SiteGround, možno vás táto skutočnosť frustruje. Nenechajte sa odradiť.
Aj keď to tak nevyzerá, SiteGround má (naozaj) živý chat 24 hodín denne, 7 dní v týždni a na chate vám radi pomôžu.
Najprv sa však budete musieť preklikať cez sériu otravných rozcestníkov, dotazov atď.
Uvádzam to tu ako nevýhodu, pretože hoci chápem, že spoločnosť SiteGround chce, aby ľudia čo najviac využívali znalostnú databázu a články (aby nepreťažovali podporu), pre mňa to v SiteGround trochu prehnali a hodnotím to z používateľského hľadiska ako naozaj nešťastné.
Najmä vzhľadom na to, koľko SiteGround stojí…
Slovo na záver
Ak by som mal hodnotiť SiteGround, aj napriek všeobecne pozitívnym skúsenostiam by som mu dal pekné 4/5.
Však veľmi záleží na tom, čo od hostingu očakávate, ako ste technicky zdatní a aký máte rozpočet.
Osobne považujem SiteGround za vhodný pre malé a stredne veľké komerčné stránky, ktoré spravujú ľudia s menšími a strednými technickými znalosťami.
Tak napríklad pre stránky o staviteľoch (ako Elementor alebo Bricks) považujem SiteGround za optimálny.
Dajte mi však vedieť v komentároch, aký hosting používate vy? Ste spokojní? A uvažovali ste niekedy o SiteGround?