Nepočuli ste o Cwicly? To sa môže čoskoro zmeniť. Prvá veľká vlna záujmu o Cwicly sa zdvihla na jeseň 2021, keď sa dalo kúpiť na AppSume v doživotnej verzii.
Odvtedy sa veľa zmenilo, ale to, čím chce Cwicly byť, zostáva.
O čo ide?
Cwicly je nástroj na tvorbu webových stránok WordPress, ktorý úzko spolupracuje so systémom Gutenberg.
Cieľom spoločnosti Cwicly je urobiť z Gutenbergu plnohodnotný nástroj na tvorbu webových stránok.
Týmto sa Cwicly odlišuje od ostatných builderov, ktoré sú buď pluginom, ako napríklad Elementor ************, alebo šablónou, ako napríklad Bricks alebo Divi.
Dáva Cwicly zmysel?
Jasné. Myšlienka Cwicly je skvelá. Gutenberg sa bude čoraz viac dostávať k slovu a to, čo ho primárne (v mojich očiach) brzdí od väčšieho rozšírenia, je jeho ťažká použiteľnosť a obmedzené možnosti.
Gutenberg zatiaľ nenahrádza buildery (a ešte chvíľu nebude).A hoci oficiálna šablóna WordPress 2022 stále ponúka plnohodnotné úpravy stránok, natívny zostavovateľ Gutenberg sa ani zďaleka nevyrovná Elementoru alebo Brickcs.
Cwicly sa o to snaží.
Čo teda môže spoločnosť Cwicly urobiť?
V podstate všetko, čo by ste od buildera očakávali:
- globálne štýly,
- šablóny príspevkov,
- vizuálna možnosť vytvoriť čokoľvek (bez potreby kódovania),
- a oveľa viac…
V každom prípade, Cwicly má ACF Pro priamo integrovaný, takže môžete využívať aj všetky možnosti, ktoré ACF Pro ponúka, ako napríklad prvok galéria, pole opakovač a ďalšie.
Ak máte záujem, dajte mi vedieť, rád pripravím úvodné video o Cwicly :). Zatiaľ sa môžete pozrieť na Paula z WP Tuts:
Ako sa (zatiaľ) používa Cwicly?
strašne. Bohužiaľ. Najmä ak nepoznáte Cwicly a chcete v ňom vytvoriť svoj prvý projekt, počítajte s tým, že budete zápasiť.
Napokon, ako pri všetkom, keď si na logiku a ovládanie Cwicly zvyknete, ani to nezbadáte.Cwicly sa neustále mení a vylepšuje a verziu, ktorú malo Cwicly pred 6 mesiacmi, by ste dnes ani nespoznali.
Takže verím, že použiteľnosť Cwicly sa časom zlepší, a to podstatne.
Prečo používať Cwicly?
Ak si vytvoríte webovú stránku v Cwicly, je to určite oveľa udržateľnejší spôsob, ako keď si ju vytvoríte v Elementore/Divi.
Cwicly je tiež veľmi výkonné, a ak sa ho naučíte používať, môžete v ňom robiť veľa vecí, ktoré by ste za normálnych okolností museli vedieť kódovať/programovať.
Cwicly sa snaží byť vpredu aj po technickej stránke, takže na rozdiel od Elementoru tu nenájdete CSS Grid, alebo pokročilý widget na vyhľadávanie a filtrovanie.Ak vám predchádzajúci odsek veľa nepovie, nezúfajte, aj úplný laik na Cwicly ocení krásne šablóny, ktoré stačí importovať a používať (šablóny Cwicly sú podľa mňa najkrajšie a najpokročilejšie zo všetkých builderov)Ako vyzerá Cwicly?
Printscreen je pomerne zrozumiteľný. Najlepší spôsob, ako sa zoznámiť so staviteľom, je však poriadne sa rozhliadnuť na vlastnej myši.
Ako vyskúšať Cwicly?
Tvorcu si môžete bezplatne vyskúšať na odkaze zde. Keď naň kliknete, vygeneruje sa stránka, ktorá bude živá 4 hodiny.
Ak ste s Cwicly alebo Gutenbergom ešte príliš nepracovali, vrelo odporúčam sledovať niektoré inštruktážne videá, inak vás môže ľahko odradiť počiatočná neintuitívnosť buildera.
Koľko stojí Cwicly?
Cena je 50 eur (1250 Kč ročne) za tri stránky alebo 199 eur (4840 Kč) ročne za 1000 stránok.
Ak máte len jednu stránku, opäť odporúčam osloviť licencovaného webového vývojára (ako som ja alebo ktokoľvek iný:), ktorý vám bude schopný nasadiť Cwicly za zlomok ceny.
Nanešťastie spoločnosť Cwicly neponúka žiadnu bezplatnú verziu.
Cwicly si môžete zakúpiť priamo na ich webovej stránke.
Záverečné zhrnutie
Hlavné výhody
- Rýchlosť
- Natívny vzťah s Gutenbergom
- Udržateľnosť
- Mriežka CSS
- Veľmi pekná zbierka šablón
- Zajímavá cestná mapa
Hlavné nevýhody
- Krivka učenia
- Použiteľnosť (som však možno deformovaný zvyklosťami z iných staviteľov)
- Platba za licenciu
- Relatívne málo widgetov v porovnaní s buildermi (zatiaľ)
Slovo na záver
Cwicly sa určite oplatí sledovať.
Cwicly má za sebou dobrý štart a uvidíme, ako svoj potenciál premení na skutočnosť. Zatiaľ som z výsledku mierne rozpačitý.
Ak by som mal udeliť známku, dal by som mu 3,3/5.
Osobne zatiaľ stále uprednostňujem Bricks, avšak akonáhle Cwicly pridá integráciu Figmy (import do blokov aj so štýlom), viac widgetov a opäť sa trochu zlepší použiteľnosť (pre mňa), určite sa vrátim a aktualizujem túto recenziu, ako aj svoj názor na Cwicly.
Povedzte mi, ako na vás Cwicly pôsobí?