Iterácia je cesta k úspechu v podnikaní, vo vzťahoch, v práci.
Uplne vážne.
Takže ak neviete, čo je iterácia, uvidíte, že keď ju poznáte, môže vám zmeniť život.
Technická definícia iterácie
Podľa Wikipédie iterácia znamená opakovanie procesu v meniacom sa kontexte, konkrétne riešenie problému postupnými iteráciami, keď sa stále viac približujeme k požadovanému výsledku; každá ďalšia iterácia mení kontext, v ktorom sa uskutočňuje ďalší krok.
Iterácia znamená experiment.
Vyskúšate niečo, o čom si myslíte, že by mohlo fungovať (iterácia 1), a na základe výsledkov prvého pokusu urobíte ďalší pokus (iterácia 2).
Pri iteráciách získavate reálnu spätnú väzbu a vaše kroky sú v podstate založené na dôkazoch/údajoch.
Toto príslovie to dobre vystihuje
Tak dlho niečo skúšate, kým to jednoducho funguje.
Hlavná sila iterácií je teda logicky v ich množstve. Čím viac ich urobíte, tým väčšie máte šance na úspech.
Koniec koncov, ako Naval parafrázoval výrok Malcolma Gladwella o tom, že majstrom v niečom sa stanete za 10 000 hodín tréningu:
Ak ju raz uvidíte, už nikdy pred ňou nezavriete oči.
Príklady iterácie
Poďme si demonštrovať použitie iterácie na reálnom príklade. Predpokladajme, že ste spisovateľ, ktorý chce napísať knihu.
Klasický postup
- Vymyslite predmet ->
- Spísaním strávite šesť mesiacov ->
- Pošleš knihu vydavateľstvu na recenziu/vydáš knihu sám.
Iteračný postup
- Začnete zverejňovať 10 tweetov denne ->
- Tweety, ktoré budú úspešné, rozpracujete do článkov ->
- Úspešné články môžete rozvinúť do ebookov ->
- ebooky, ktoré budú úspešné, rozpracujete do knihy, ktorú pošlete vydavateľstvu na recenziu/vydáte knihu sami.
Iteratívny proces vám neušetrí žiadny významný čas ani prácu (na prvý pohľad). Avšak rýchlo zvýši šance na úspešný výsledok.
Takže vám to vlastne ušetrí čas vo výsledku. Knihu môžete napísať za šesť mesiacov, rovnako ako pri použití tradičného postupu, ale šanca, že bude publikovaná (nebude to zbytočná práca, ktorú budete musieť opakovať/opravovať), je exponenciálne vyššia.
V uvedenom príklade jasne vidíte ďalšiu zásadu, čím menej iterácií môžete vytvoriť, tým lepšie -> môžete ich urobiť viac za kratší čas a množstvo je kľúčové (iterácia pomocou tweetov je oveľa rýchlejšia ako písanie celých kníh).
Preto sa vždy oplatí iterovať pomocou čo najmenších zmysluplných jednotiek. V kontexte môjho blogu sú týmito jednotkami napríklad články.
Slovo na záver
Iterácie považujem za jeden z najsilnejších a najužitočnejších mentálnych modelov vôbec. Dajú sa použiť takmer vo všetkom, a keď si osvojíte tento prístup, verím, že na prvé ovocie nebudete dlho čakať.
Dajte mi vedieť v komentároch – myslíte si, že by ste mohli iterácie nejakým spôsobom využiť vo svojom podnikaní? Prípadne ich už používate? Úspešne?