Čo je iterácia a ako ju používať v online svete

Iterácia je cesta k úspechu v podnikaní, vo vzťahoch, v práci. Uplne vážne. Takže ak neviete, čo je iterácia, uvidíte, že keď ju poznáte, môže vám zmeniť život. Technická definícia iterácie Podľa Wikipédie iterácia znamená opakovanie procesu v meniacom sa kontexte, konkrétne riešenie problému postupnými iteráciami, keď sa stále viac približujeme k požadovanému výsledku; každá…

Iterácia je cesta k úspechu v podnikaní, vo vzťahoch, v práci.

Uplne vážne.

Takže ak neviete, čo je iterácia, uvidíte, že keď ju poznáte, môže vám zmeniť život.

Technická definícia iterácie

Podľa Wikipédie iterácia znamená opakovanie procesu v meniacom sa kontexte, konkrétne riešenie problému postupnými iteráciami, keď sa stále viac približujeme k požadovanému výsledku; každá ďalšia iterácia mení kontext, v ktorom sa uskutočňuje ďalší krok.

Iterácia znamená experiment.

Vyskúšate niečo, o čom si myslíte, že by mohlo fungovať (iterácia 1), a na základe výsledkov prvého pokusu urobíte ďalší pokus (iterácia 2).

Pri iteráciách získavate reálnu spätnú väzbu a vaše kroky sú v podstate založené na dôkazoch/údajoch.

Toto príslovie to dobre vystihuje

Tak dlho niečo skúšate, kým to jednoducho funguje.

Hlavná sila iterácií je teda logicky v ich množstve. Čím viac ich urobíte, tým väčšie máte šance na úspech.

Koniec koncov, ako Naval parafrázoval výrok Malcolma Gladwella o tom, že majstrom v niečom sa stanete za 10 000 hodín tréningu:

Ak ju raz uvidíte, už nikdy pred ňou nezavriete oči.

Vybraná šablóna je prázdna.

Príklady iterácie

Poďme si demonštrovať použitie iterácie na reálnom príklade. Predpokladajme, že ste spisovateľ, ktorý chce napísať knihu.

Klasický postup

  • Vymyslite predmet ->
  • Spísaním strávite šesť mesiacov ->
  • Pošleš knihu vydavateľstvu na recenziu/vydáš knihu sám.

Iteračný postup

  • Začnete zverejňovať 10 tweetov denne ->
  • Tweety, ktoré budú úspešné, rozpracujete do článkov ->
  • Úspešné články môžete rozvinúť do ebookov ->
  • ebooky, ktoré budú úspešné, rozpracujete do knihy, ktorú pošlete vydavateľstvu na recenziu/vydáte knihu sami.

Iteratívny proces vám neušetrí žiadny významný čas ani prácu (na prvý pohľad). Avšak rýchlo zvýši šance na úspešný výsledok.

Takže vám to vlastne ušetrí čas vo výsledku. Knihu môžete napísať za šesť mesiacov, rovnako ako pri použití tradičného postupu, ale šanca, že bude publikovaná (nebude to zbytočná práca, ktorú budete musieť opakovať/opravovať), je exponenciálne vyššia.

V uvedenom príklade jasne vidíte ďalšiu zásadu, čím menej iterácií môžete vytvoriť, tým lepšie -> môžete ich urobiť viac za kratší čas a množstvo je kľúčové (iterácia pomocou tweetov je oveľa rýchlejšia ako písanie celých kníh).

Preto sa vždy oplatí iterovať pomocou čo najmenších zmysluplných jednotiek. V kontexte môjho blogu sú týmito jednotkami napríklad články.

Slovo na záver

Iterácie považujem za jeden z najsilnejších a najužitočnejších mentálnych modelov vôbec. Dajú sa použiť takmer vo všetkom, a keď si osvojíte tento prístup, verím, že na prvé ovocie nebudete dlho čakať.

Dajte mi vedieť v komentároch – myslíte si, že by ste mohli iterácie nejakým spôsobom využiť vo svojom podnikaní? Prípadne ich už používate? Úspešne?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

11 tipov, ako získať viac odberateľov vášho newslettera

Investovať energiu a čas do rozvoja vášho newslettera je dobrý nápad. Popravde, v marketingu nenájdete príliš veľa lepších nápadov. Newsletter vás odlíši, má skvelú návratnosť investícií a buduje niečo, čo vám nezoberie ani zmena algoritmu alebo obmedzenie tretej strany.

Vojtěch Bruk

Čo je Canva a ako ju používať na propagáciu

Canva je jednoduchý grafický editor. Je veľmi jednoduchý na pochopenie a ovládanie a navyše dokáže množstvo vecí. V tomto článku sa naň pozrieme bližšie. Prečo Canva, a nie Photoshop? Čím sa Elementor snaží byť vo svete webových stránok, tým sa Canva snaží byť vo svete grafických editorov. Jednoduchý nástroj, ktorý si rýchlo osvojíte a ktorý…

Vojtěch Bruk

Sociálne siete – ako o nich premýšľať a čo najlepšie ich využívať

Mám rád mentálne modely. Je to najlepší spôsob, ako niečo pochopiť a vedieť, ako získané vedomosti použiť. Existuje široká škála mentálnych modelov: Naval, Munger, Farnam street... Mám však stále pocit, že chýbajú mentálne modely pre konkrétne odvetvia. Takže dnes sa pozrieme na mentálny model, ako premýšľať o sociálnych médiách. Pretože keď pochopíte jeden, pochopíte ich…

Vojtěch Bruk
sociální sítě