Čo je iterácia a ako ju používať v online svete

Iterácia je cesta k úspechu v podnikaní, vo vzťahoch, v práci. Uplne vážne. Takže ak neviete, čo je iterácia, uvidíte, že keď ju poznáte, môže vám zmeniť život. Technická definícia iterácie Podľa Wikipédie iterácia znamená opakovanie procesu v meniacom sa kontexte, konkrétne riešenie problému postupnými iteráciami, keď sa stále viac približujeme k požadovanému výsledku; každá…

Iterácia je cesta k úspechu v podnikaní, vo vzťahoch, v práci.

Uplne vážne.

Takže ak neviete, čo je iterácia, uvidíte, že keď ju poznáte, môže vám zmeniť život.

Technická definícia iterácie

Podľa Wikipédie iterácia znamená opakovanie procesu v meniacom sa kontexte, konkrétne riešenie problému postupnými iteráciami, keď sa stále viac približujeme k požadovanému výsledku; každá ďalšia iterácia mení kontext, v ktorom sa uskutočňuje ďalší krok.

Iterácia znamená experiment.

Vyskúšate niečo, o čom si myslíte, že by mohlo fungovať (iterácia 1), a na základe výsledkov prvého pokusu urobíte ďalší pokus (iterácia 2).

Pri iteráciách získavate reálnu spätnú väzbu a vaše kroky sú v podstate založené na dôkazoch/údajoch.

Toto príslovie to dobre vystihuje

Tak dlho niečo skúšate, kým to jednoducho funguje.

Hlavná sila iterácií je teda logicky v ich množstve. Čím viac ich urobíte, tým väčšie máte šance na úspech.

Koniec koncov, ako Naval parafrázoval výrok Malcolma Gladwella o tom, že majstrom v niečom sa stanete za 10 000 hodín tréningu:

Ak ju raz uvidíte, už nikdy pred ňou nezavriete oči.

Vybraná šablóna je prázdna.

Príklady iterácie

Poďme si demonštrovať použitie iterácie na reálnom príklade. Predpokladajme, že ste spisovateľ, ktorý chce napísať knihu.

Klasický postup

  • Vymyslite predmet ->
  • Spísaním strávite šesť mesiacov ->
  • Pošleš knihu vydavateľstvu na recenziu/vydáš knihu sám.

Iteračný postup

  • Začnete zverejňovať 10 tweetov denne ->
  • Tweety, ktoré budú úspešné, rozpracujete do článkov ->
  • Úspešné články môžete rozvinúť do ebookov ->
  • ebooky, ktoré budú úspešné, rozpracujete do knihy, ktorú pošlete vydavateľstvu na recenziu/vydáte knihu sami.

Iteratívny proces vám neušetrí žiadny významný čas ani prácu (na prvý pohľad). Avšak rýchlo zvýši šance na úspešný výsledok.

Takže vám to vlastne ušetrí čas vo výsledku. Knihu môžete napísať za šesť mesiacov, rovnako ako pri použití tradičného postupu, ale šanca, že bude publikovaná (nebude to zbytočná práca, ktorú budete musieť opakovať/opravovať), je exponenciálne vyššia.

V uvedenom príklade jasne vidíte ďalšiu zásadu, čím menej iterácií môžete vytvoriť, tým lepšie -> môžete ich urobiť viac za kratší čas a množstvo je kľúčové (iterácia pomocou tweetov je oveľa rýchlejšia ako písanie celých kníh).

Preto sa vždy oplatí iterovať pomocou čo najmenších zmysluplných jednotiek. V kontexte môjho blogu sú týmito jednotkami napríklad články.

Slovo na záver

Iterácie považujem za jeden z najsilnejších a najužitočnejších mentálnych modelov vôbec. Dajú sa použiť takmer vo všetkom, a keď si osvojíte tento prístup, verím, že na prvé ovocie nebudete dlho čakať.

Dajte mi vedieť v komentároch – myslíte si, že by ste mohli iterácie nejakým spôsobom využiť vo svojom podnikaní? Prípadne ich už používate? Úspešne?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Potrebujete webovú stránku? 5 otázok, ktoré vám to pomôžu zistiť

Ak sa niekoho opýtate, či potrebujete webovú stránku, zvyčajne odpovie áno. Najčastejšie z týchto dôvodov: Nemáte webovú stránkuMáte škaredú webovú stránkuNemáte webovú stránku od osoby, ktorej sa pýtate. Realita je však zložitejšia. A vrelo odporúčam odpovedať na 5 nižšie uvedených otázok skôr, ako sa spýtate dotyčných ľudí. Ako teda viete, či potrebujete webovú stránku? Otázky,…

Vojtěch Bruk

Prečo by si živnostníci a malé podniky mali viac čistiť zuby?

Ak ste malá firma alebo živnostník a riešite svoju propagáciu, možno stojíte pred problémom ako ju vôbec zvládnuť?" Takže už máte dosť práce so samotným podnikaním, administráciou okolo neho a ešte vám zostáva čas na tvorbu príspevkov v sociálnych médiách, prípravu kampaní na oslovenie a riešenie SEO? Teda, to sa nedá. Vo verzii, ktorú máte…

Vojtěch Bruk

Najlepšie nástroje na zasielanie noviniek (2023)

Chcete písať newsletter, ale neviete, aké nástroje použiť. Pozrieme sa na tie najlepšie, ktoré vám a vášmu newsletteru pomôžu uspieť. Nástroje pre spätnú väzbu Substack Substack je platforma, na ktorej môžete písať, upravovať a posielať svoj newsletter. Okrem toho poskytuje aj možnosť predplatného (predplatitelia vám platia za vaše písanie). Ak teda nemáte vlastnú stránku a…

Vojtěch Bruk