Http 302 – vysvetlenie stavového kódu

Kód 302 hovorí, že stránka bola presunutá, ale len dočasne. Na rozdiel od kódu 301 je teda pravdepodobné, že sa stránka na toto miesto v budúcnosti vráti a nie je potrebné migrovať odkazy a jej históriu na novú stránku. Ak však presmerovanie 302 trvá už dlhší čas, Google s ním môže začať zaobchádzať ako s…

Kód 302 hovorí, že stránka bola presunutá, ale len dočasne. Na rozdiel od kódu 301 je teda pravdepodobné, že sa stránka na toto miesto v budúcnosti vráti a nie je potrebné migrovať odkazy a jej históriu na novú stránku.

Ak však presmerovanie 302 trvá už dlhší čas, Google s ním môže začať zaobchádzať ako s presmerovaním 301.

Používanie 302 v praxi

Všeobecne sa dá povedať, že presmerovanie 302 používate hlavne vtedy, keď chcete návštevníkov poslať na inú adresu len dočasne.

Typicky pri aktualizácii obsahu alebo zložitejších zmenách na stránke.

V týchto prípadoch by som však vždy odporúčal pokúsiť sa použiť možnosť staging a nahrať zmeny na stránku až po ich dokončení.

Myslím si, že presmerovanie 302 je tiež dobrý spôsob, ako ovplyvniť, ktoré vstupné stránky sa budú zobrazovať vo vyhľadávači pre určité vyhľadávané výrazy (stránka, ktorá sa teraz zobrazí, sa jednoducho presmeruje na stránku, ktorú chcete, aby sa zobrazila) – s týmto však ešte stále experimentujem a určite to zatiaľ neodporúčam.

Ako presmerovať 302?

Existuje mnoho spôsobov. Najbežnejším spôsobom je pravdepodobne úprava súboru .htaccess, ktorý nájdete v koreňovom priečinku webu.

Ak však používate WordPress, môžete, podobne ako ja, na presmerovanie použiť doplnok Rank Math SEO, kde v podstate primitívne kliknete na presmerovanie:

Ako vyriešiť problémy so stavovým kódom 302?

Ak ste presmerovanie s kódom 302 nenastavili zámerne, ale deje sa tak akosi “bez vášho vedomia”, môžete vyskúšať niekoľko tipov z článku Kinsta blog a ja tu uvediem len tri odporúčania, ktoré vám pomôžu začať.

1. Skontrolujte pluginy

Pluginy môžu mať pomerne často na svedomí chyby 302.

Skús vypnúť a zapnúť vždy jeden zásuvný modul a sleduj, či má táto akcia vplyv na zmenu stavového kódu niektorého zo zásuvných modulov – odstránenie chyby.

2. Uistite sa, že máte vo WordPress nastavené správne adresy

Nynie je to ani o tom, aby url adresy vyzerali správne. V prvom rade chcete, aby inštalácia WordPress a domovská stránka webu mali rovnaké url:

To môžete zistiť priamo v Nastavenia -> Všeobecné. Ak adresy nie sú rovnaké, prepíšte ich (a potom prepísanú verziu nahraďte v databáze), inak môžu nastať problémy.

3. Informujte sa u svojho poskytovateľa hostingu

Ak máte problémy so stavovými kódmi 302 a nie ste programátor, ktorý sa dokáže sám pozrieť na konfiguráciu hostingových serverov, obráťte sa na svojho poskytovateľa hostingu.

Väčšina poskytovateľov hostingu má ochotnú podporu, ktorá vám pomôže túto záležitosť vyriešiť.

Ďalšie chyby, s ktorými sa môžete stretnúť

Chybové hlásenie Chybová správa 404.

Hlásenie o úspechu http 200.

Presmerovanie http 301.

Kód http 500.

Kód http 503.

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Čierny piatok 2023 – na čo sa najviac teším?

Blíži sa slávny Čierny piatok plný zliav. Aj keď mnohé zľavy sú len "nastrčené" (produkty sa pred výpredajom zdražia, aby boli po ňom lacnejšie), vo svete online nástrojov a softvéru je stále veľa naozaj výhodných ponúk. Tento článok bude stručným prehľadom toho, "čo hľadám" a čo som v minulosti kúpil a čo sa mi osvedčilo,…

Vojtěch Bruk

Riadenie projektov – veľké porovnanie nástrojov (2023)

Trello, Notion, Asana, Nifty alebo Clickup? Ako hovorí Bronia Sobotka: Nezáleží na tom, aký nástroj používate, pokiaľ vám pomáha dokončiť vašu prácu. Ak teda nie ste spokojní s tým, čo používate, tento článok vám pravdepodobne veľmi nepomôže. V žiadnom prípade ho neodporúčam čítať. Ale možno nebudete spokojní: V takejto situácii vám podľa mňa môžu nástroje…

Vojtěch Bruk

Asana – predstavenia a recenzie (2023)

Asana je ďalší veľmi vyspelý nástroj na riadenie projektov. Možno je dokonca najznámejší. Asanu som používal pomerne krátko a predovšetkým v úlohe spolupracovníka (prácu v Asane som nijako "neriadil"), takže v porovnaní s inými nástrojmi na riadenie projektov ju relatívne nepoznám. Napokon som v nej však strávil nejaký čas a rozhodol som sa, že Asana…

Vojtěch Bruk