Ako si vybrať názov domény pre svoje webové stránky?

Správne pomenovanie vašej webovej stránky je dôležité. Nie je to však otázka života a smrti, ako si mnohí myslia. Jednak je možné web neskôr opätovne premiestniť a od istej aktualizácie spoločnosti Google hrá názov domény pre vyhľadávače tiež minimálnu úlohu. Napriek tomu stojí za to sa nad názvom domény vážne zamyslieť. Výber názvu Ak máte…

Správne pomenovanie vašej webovej stránky je dôležité. Nie je to však otázka života a smrti, ako si mnohí myslia. Jednak je možné web neskôr opätovne premiestniť a od istej aktualizácie spoločnosti Google hrá názov domény pre vyhľadávače tiež minimálnu úlohu. Napriek tomu stojí za to sa nad názvom domény vážne zamyslieť.

Výber názvu

Ak máte firmu, musíte najprv vymyslieť názov pre svoju firmu. Nie som na to odborník a odkazujem vás na blog Jakuba Kantora alebo tento článok.

Keď už máte názov firmy, pokúste sa nájsť doménu, ktorá je čo najpodobnejšia názvu (ideálne si to overte pri vymýšľaní názvu).

Ohľadne dostupnosti domény sa môžete pozrieť na Wedos.

Ak nie ste podnikateľ a chcete začať nový online projekt, držal by som sa niekoľkých jednoduchých odporúčaní.

Jednoduchosť

Pri vymýšľaní domény sa vyhnite zložitým názvom (kraniosacralnibiodynamika.cz).

Čitateľnosť

Takisto si dávajte pozor, aby ste nemali dve rovnaké písmená za sebou (fanousciibsena.cz) alebo aby doména nebola príliš dlhá (skvelyblogpromaminkynamaterskedovolene.cz).

Zrozumiteľnosť

Vyhnite sa slovám, ktoré nič neznamenajú, pokiaľ to nie je názov vašej spoločnosti alebo to nemá nejaký význam (gebrilantino.cz).

Na druhej strane sa mi zdajú skvelé jednoslovné názvy (stoikem.cz), alebo fráza, ktorá je ľahko zapamätateľná (kocarekavino.cz), alebo názov, ktorý len naznačuje, o čom stránka je (vseopostelich.cz).

Akú koncovku zvoliť

Ja by som zvolil koncovku .cz. Nehrá to veľkú rolu, ale v Česku máme toľko voľných domén, že by bolo lepšie vždy skúsiť vymyslieť nejaký ekvivalent, ako siahnuť po .io, .org alebo .net.

Oplatí sa investovať do domény, ak je už obsadená?

Záleží na tom. Podľa môjho názoru skôr nie, ale určite existujú výnimky. Ak však začínate podnikať, existujú oveľa lepšie spôsoby, ako využiť svoje peniaze, než ich investovať do domény.

Preto by som sa vyhol nákupu domén za viac peňazí a radšej by som našiel doménu, ktorá je ešte voľná.

Na čo si dať pozor

Kúpou domény sa proces nekončí, takže aby ste sa v budúcnosti vyhli nepríjemnostiam, mali by ste si dať pozor na niekoľko vecí.

Nastavenie automatického predĺženia domény

Existujú stovky príbehov, keď mal niekto zaujímavú doménu, po vypršaní jej platnosti ju zabudol predĺžiť a prišiel o ňu. Nastavte preto automatické predĺženie na mieste, kde ste doménu kúpili.

Doména je vždy vo vašom vlastníctve

A ak svetu domén vôbec nerozumiete, požiadajte ľudí, ktorí vytvárajú vaše webové stránky, aby si doménu kúpili a vlastnili sami. Je to dobré opatrenie a žiadny tvorca by s touto požiadavkou nemal mať problém.

Kúpa domény nie je zložitá. Ak si dokážete nastaviť e-mailový účet, môžete si kúpiť doménu.

Ak vám niečo nie je jasné, príďte sa nás opýtať na náš Diskord alebo Facebook.

Potom mi dajte v komentároch vedieť, aké sú vaše skúsenosti s výberom názvu domény.

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Recenzie spoločnosti Wix (2023)

Wix je tvorca webových stránok, ktorý nebeží na WordPress, ale je to úplne samostatný systém. Podívajme sa na čo tento builder dokáže, na čo je prípadne vhodný a na čo je nevhodný. K dispozícii budú praktické ukážky a množstvo obrazoviek a gifov. Pripravení? Význam Wixu Wix sa snaží byť komplexným vizuálnym nástrojom na tvorbu stránok…

Vojtěch Bruk

Chyba 404 a iné chyby HTTP

Váš vysnívaný zákazník nájde vašu stránku vo vyhľadávači Google. Klikne na ňu. A keď sa načíta, zobrazí sa chyba 404. Ajay. Pravdepodobne hneď odíde a dvakrát si rozmyslí, či sa ešte niekedy vráti. Ani Google nebude nadšený, a ak uvidí, že z vašej stránky v sekunde odišlo niekoľko ľudí (pretože je na nej chyba), uľahčí…

Vojtěch Bruk

Aké sú priemerné náklady na webové stránky? (2023)

Chcete si vytvoriť novú webovú stránku, ale bojíte sa hackerského útoku? Ide vám hlavne o vaše podnikanie, chcete kvalitnú a funkčnú webovú stránku, ale neviete, koľko by mala stáť, aby naozaj fungovala? Odpoveď znie: záleží na tom. Pozrime sa však na to hlbšie. Čo robí stránku hodnotnou? Keď platíte za tvorbu webových stránok, zvyčajne platíte…

Vojtěch Bruk