Recenzie spoločnosti Wix (2023)

Wix je tvorca webových stránok, ktorý nebeží na WordPress, ale je to úplne samostatný systém. Podívajme sa na čo tento builder dokáže, na čo je prípadne vhodný a na čo je nevhodný. K dispozícii budú praktické ukážky a množstvo obrazoviek a gifov. Pripravení? Význam Wixu Wix sa snaží byť komplexným vizuálnym nástrojom na tvorbu stránok…

Wix je tvorca webových stránok, ktorý nebeží na WordPress, ale je to úplne samostatný systém.

Podívajme sa na čo tento builder dokáže, na čo je prípadne vhodný a na čo je nevhodný. K dispozícii budú praktické ukážky a množstvo obrazoviek a gifov.

Pripravení?

Význam Wixu

Wix sa snaží byť komplexným vizuálnym nástrojom na tvorbu stránok vhodným na mnohé účely. Na rozdiel napríklad od Webnode ponúka Wix viacero funkcií a rôzne pluginy (podobne ako pluginy na WordPress), ktoré rozširujú systém.

Takže potenciál Wixu je obrovský, ale pozrime sa na to, prečo si myslím, že je stále vhodný najmä pre malé a nenáročné stránky.Prečo?

Ako vyzerá Wix?

Wix je svojím vzhľadom veľmi podobný WordPress web builderom, ako sú Elementor, Cwicly alebo Bricks.

Natiahnete si dlaždice, doplníte obsah, zmeníte farby… Nemusíte vedieť kódovať ani programovať.

Wix je potom naozaj vizuálny v tom zmysle, že nemusíte nastavovať padding alebo margin, ale často stačí chytiť prvok (napríklad tlačidlo) a pretiahnuť ho na požadované miesto.

V tomto krátkom návode od Web Hosting Center si môžete pozrieť, ako vyzerá Wix:

Ako vytvorím stránku?

Začať vytvárať stránky na Wix je veľmi jednoduché. Prejdete na stránku cs.wix.com , a kliknete na možnosť “Vytvoriť stránky”.

Tlačidlo je ľahko viditeľné priamo z domovskej stránky:

Potom sa zaregistrujete (alebo prihlásite cez Google) a ocitnete sa na rozcestníku, kde môžete vyplniť niekoľko otázok, ktoré predkonfigurujú stránku. Môžete ich však aj preskočiť a jednoducho sa pustiť do vytvárania.

V tejto fáze si už budete môcť vybrať moduly a prvky, ktoré chcete použiť na svojej novej stránke Wix. Všetky prvky však môžete vypnúť alebo zapnúť aj dodatočne.

Po úspešnom preklikaní alebo prelistovaní úvodných nastavení sa ocitnete priamo v hlavnom rozhraní editora Wix, ktorý je na rozdiel od iných podobných builderov pomerne komplexný.

To dobre ilustruje množstvo funkcií, ktoré spoločnosť Wix ponúka:

Čo je podčiarknuté tým, že hneď v hornej časti nájdete možnosť “Prenajať profesionála”, čo by ste v takomto builderi možno nečakali.

Nemusíte sa však báť, keď sa trochu pohrabete v editore, môžete toho veľa urobiť sami.

Ako upraviť stránku v aplikácii Wix?

Kliknite na “Domov” a potom máte dve hlavné možnosti, ako sa prekliknúť do editora stránky (pozri obrázok):

Pri prvom spustení editora sa budete musieť znova prekliknúť cez niektoré prispôsobenia a nastavenia,

to by ste však mali zvládnuť pomerne rýchlo a jednoducho a potom vám už nič nebráni vytvoriť samotný obrázok.

Čo je samotný editor Wix?

V porovnaní s tvorcami webových stránok WordPress je editor Wix rozhodne jednoduchší, čo má samozrejme svoje výhody aj nevýhody.

Základný vzhľad aplikácie Wix si môžete pozrieť tu:

Aj keď ste nikdy nevytvárali webové stránky, môžete sa v editore rýchlo rozhliadnuť a vďaka pomerne intuitívnemu ovládaniu môžete vykonať množstvo zmien.Ako už bolo spomenuté, editor sa snaží byť naozaj vizuálny, ako môžete vidieť na gifu, ktorý ilustruje, ako som v editore pridával a menil obrázok:

Možnosti úprav, ktoré vám Wix umožňuje, sú určite oveľa širšie ako napríklad Webnode.

Neobmedzenosť nástroja na vytváranie stránok má však aj svoje nevýhody, pretože ak máte len malú predstavu o tom, čo robíte, môžete sa v možnostiach ľahko zamotať a ľahko sa v nich stratiť.

Vcelku však rozhodne pozitívne hodnotím širšie možnosti úprav.

Celkové hodnotenie editora

Editor považujem za celkom podarený a medzi widgetmi, ktoré ponúka, je asi všetko, čo by sa dalo použiť na účely klasickej webovej prezentácie:

Wix a odozva

Wix ponúka klikateľný náhľad pre mobilné zariadenia. Vďaka tomu môžete rýchlo a jednoducho posúdiť, ako vaša stránka vyzerá na mobile.

Pozitívne je, že mobilný náhľad v editore je takmer identický s tým, ako stránka vyzerá na skutočnom zariadení:

Ako to vyzerá v náhľade

Ako to vyzerá na skutočnom telefóne

Príklad, kde je problém s nadpisom stránky a prekrytím vyhľadávania, ako ľahko alebo ťažko sa dá vyriešiť podobný problém s odozvou vo Wixe ?

Je to veľmi jednoduché.

Všetky prvky vo Wixe sú draggovateľné, takže problém môžete vyriešiť jednoduchým pretiahnutím dlaždice na lepšie miesto.

Výkonnosť služby Wix

Nanešťastie však Wix nemožno len chváliť, široké možnosti vizuálnych úprav so sebou prinášajú neoptimálny kód, ktorý má za následok, že rýchlosť Wixu je nie je veľká.

Rýchlosť aplikácie Wix na mobilných zariadeniach

Rýchlosť Wixu na počítači

Na porovnanie môžete vidieť, aký výkon sa dá dosiahnuť na WordPress:

Optimalizovaný Elementor na mobile

Optimalizovaný Elementor na PC

A preto sa mi zdá, že napriek gigantickým ambíciám stránky je tento systém stále vhodný predovšetkým na účely typu vizitky alebo svadobné stránky.

Na tieto účely však považujem určite zaujímavú voľbu.

Zhrnutie – celkové hodnotenie redaktora

Veľkou výhodou je, že svoj výtvor môžete zverejniť na doméne Wix zadarmo (ale vyhľadávače stránku nenájdu), v našom prípade napríklad: https://brukhussle.wixsite.com/vojtech-bruk.

Samotný editor sa ľahko používa, má veľa možností a vďaka širokej ponuke šablón nie je ťažké vytvoriť peknú webovú stránku vo Wixe pomerne rýchlo a jednoducho.

Však kvôli rýchlosti a ďalším veciam, ktoré nie sú riešené optimálne – tak, aby mohli byť jednoduché, považujem Wix stále za zaujímavé riešenie pre malé a nenáročné projekty a podnikateľskú stránku by som na ňom až na pár výnimiek neodporúčal budovať.

Cena Wixu – alebo koľko stojí Wix?

Cenník nájdete priamo na Wix webovej stránke a v súčasnosti vyzerá takto:

Z hotových riešení a tvorcov webových stránok sa Wix radí k cenovo nízkym a možno ho označiť za “lacný”, čo dokazuje porovnanie s inými tvorcami, ktoré som porovnával za účelom vytvorenia svadobnej webovej stránky:

porovnanie možnostícena stránky (5 mesiacov používania)šablóny v češtinesvadba Šablóna
Wix1250 Kč + 200 Kč doménaNiekoľkoAno
Mioweb8000 Kč?? Nenájdené
WebFlow2500 KčNieAno
Webnode1500 KčAnoAno
Solidpixels2400 KčNieNie

Hlavné výhody spoločnosti Wix

 • jednoduchosť
 • výhodná cena
 • skutočne vizuálne možnosti úprav

Vhodné použitie aplikácie Wix

 • Webové stránky, ktoré sa nemusia dať nájsť vo vyhľadávačoch
 • Jednoduché prezentačné stránky: vizitka, svadba, udalosť…
 • Jednoduché webové stránky, ktoré si chce netechnický človek vytvoriť a udržiavať sám

Hlavné nevýhody aplikácie Wix

 • rýchlosť
 • zložité až nemožné pokročilé prispôsobenie
 • v dôsledku množstva doplnkov a modulov možno zbytočne zložité počiatočné nastavenie

Nevyhovujúce používanie aplikácie Wix

 • Webové stránky, ktoré sa usilujú o prvú stránku Google
 • E-shopy
 • Webové stránky, ktoré majú byť vytvorené na zákazku (UX, grafika)

Slovo na záver – odporúčal by som Wix?

Tak ako mnohým mojim kolegom vo svete WordPress, aj mne behá mráz po chrbte, len čo počujem slovo Wix…

Však,

je to hlavne preto, že často vidím snahy používať Wix na veci, na ktoré je vyslovene nevhodný.

Ak sa Wix používa na účely, na ktoré je vhodný,m myslím, že je to úplne v poriadku, a takýto plán by som z celého srdca podporoval.

Ak máte rozpočet 1 000 libier a vaša kapela má za dva mesiace hrať koncert, pre ktorý chcete vytvoriť webovú prezentáciu, pravdepodobne nenájdete nič lepšie ako Wix.

Musíte však vedieť, čo chcete a čo môžete očakávať.

Kladivo sa používa na zatĺkanie klincov, hrebeň sa používa na česanie. Môžete sa pokúsiť vytvoriť e-shop so 100 000 produktmi na Wixe, skončíte však pri česaní kladivom. Len vás to bude stáť o niekoľko stotisíc viac…

Vždy je preto potrebné mať na pamäti účel a vhodnosť riešenia.

Ak by som mal Wix, na účely, na ktoré je vhodný, ohodnotiť známkou, s radosťou by som mu dal 4,3/5. Použite ho však na akýkoľvek iný účel a rýchlo sa dostaneme na 0,3/5…

Dajte mi v komentároch vedieť, aké sú vaše skúsenosti so službou Wix a ako na vás vplýva

?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Ako by mali vyzerať adresy url stránok?

Možno si myslíte, že formát vašej url adresy nie je dôležitý. Hlavné je mať na stránke dobrý obsah, však? Pravda, nie. Správny formát adresy má niekoľko výhod. Od prehľadnosti a jednoduchosti pre používateľa až po SEO. Podívajme sa na niekoľko základných tipov a odporúčaní, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa najväčším chybám vo formáte adresy. 1.…

Vojtěch Bruk

Čo je to maketa a ako ju používať

Mockup je vlastne maketa. V online svete je maketa najčastejšie model zariadenia, ktorý sa používa na demonštráciu, testovanie, hodnotenie dizajnu a propagáciu. Wikipedia to vidí podobne. V tomto článku sa však zameriam predovšetkým na to, ako sa dajú mockupy použiť na propagáciu a ako ich môžete potenciálne ľahko vytvoriť. Ako vyzerá mockup? Takto napríklad vyzerá…

Vojtěch Bruk

Vývoj webových stránok od začiatku do konca

Vytváranie webových stránok je zložitá úloha. V tomto článku sa pozrieme na to, aké máte možnosti, ako si medzi nimi vybrať a na čo si dať pozor. Potrebujete vôbec webovú stránku? Začnite touto otázkou. Ironicky. Spýtajte sa, aký cieľ chcete, aby vaša nová webová stránka dosiahla, a potom sa zamyslite, či tento cieľ nemôžete dosiahnuť…

Vojtěch Bruk