Http 301 – vysvetlenie stavového kódu

Kód 301 hovorí, že stránka bola presunutá na novú adresu. Preto bude prehľadávač zaobchádzať so všetkými existujúcimi odkazmi, ako keby mali byť presmerované na novú adresu. Inými slovami, nepredpokladá, že by sa stránka mala v budúcnosti znovu objaviť na tejto adrese. Prehliadač automaticky presmeruje návštevníkov na novú adresu, takže si presmerovanie ani nevšimnú. Technická definícia…

Kód 301 hovorí, že stránka bola presunutá na novú adresu. Preto bude prehľadávač zaobchádzať so všetkými existujúcimi odkazmi, ako keby mali byť presmerované na novú adresu.

Inými slovami, nepredpokladá, že by sa stránka mala v budúcnosti znovu objaviť na tejto adrese.

Prehliadač automaticky presmeruje návštevníkov na novú adresu, takže si presmerovanie ani nevšimnú.

Technická definícia

Na anglickej Wikipédii sa dočítate, že:

Stavový kód odpovede HTTP 301 Moved Permanently sa používa pre trvalé presmerovanie, čo znamená, že odkazy alebo záznamy, ktoré vrátia túto odpoveď, by sa mali aktualizovať. Nová adresa URL by mala byť uvedená v poli Location (Umiestnenie), ktoré je súčasťou odpovede. Presmerovanie 301 sa považuje za osvedčený postup pri prechode používateľov z protokolu HTTP na protokol HTTPS.

Nájdete tu aj ďalšie technické podrobnosti a špecifiká, ktoré vás môžu v súvislosti s 301 zaujímať.

Použitie kódu 301 v praxi

Presmerovanie 301 znamená trvalé presunutie webovej stránky z jedného miesta na iné.

Ak by som napríklad mal blog na adrese

-> vojtechbruk.cz/clanky, tak som ho mohol pomocou kódu 301 presunúť na vojtechbruk.cz/blog -> čo som aj urobil, takže ak pôjdete na prvú spomínanú adresu, uvidíte, že budete automaticky presmerovaní.

Kód 301 je tiež odporúčaný spôsob presmerovania z protokolu HTTP na HTTPS (zabezpečený protokol).

Ako vykonať presmerovanie 301?

Existuje mnoho spôsobov. Najbežnejším spôsobom je pravdepodobne úprava súboru .htaccess, ktorý nájdete v koreňovom priečinku webu.

Ak však používate WordPress, môžete, podobne ako ja, na presmerovanie použiť doplnok Rank Math SEO, kde v podstate primitívne kliknete na presmerovanie:

Ako vyriešiť problémy s presmerovaním 301?

Ak narazíte na problémy s presmerovaním 301, môžete sa riadiť článkom na Ahrefs, v ktorom sa píše, že dôležité je nasledovné:

  1. Uistite sa, že verzia HTTP vašej stránky je presmerovaná na HTTPS
  2. Odstráňte stránky so stavovými kódmi 301 z mapy stránok
  3. Upraviť reťazce presmerovania
  4. Upraviť slučky presmerovania a mnoho ďalšieho…

V uvedenom článku nájdete kompletný návod. Ak však nie ste technický typ a riešite problém s 301, bude asi najlepšie, ak sa obrátite na odborníka.

Ako zistím stavové kódy HTTP?

Kódy môžete zistiť pomocou rôznych nástrojov, ako napríklad Collabim alebo Ahrefs Webmaster tool, ktorý je zadarmo.

A vzhľadom na finančnú úspornosť by som určite odporúčal pravidelne sledovať stavové kódy na vašom webe a v prípade potreby zasiahnuť a opraviť ich.

Ďalšie chyby, s ktorými sa môžete stretnúť

Chybové hlásenie Chybová správa 404.

Hlásenie o úspechu http 200.

Presmerovanie http 302.

Kód http 500.

Kód http 503.

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Asana – predstavenia a recenzie (2023)

Asana je ďalší veľmi vyspelý nástroj na riadenie projektov. Možno je dokonca najznámejší. Asanu som používal pomerne krátko a predovšetkým v úlohe spolupracovníka (prácu v Asane som nijako "neriadil"), takže v porovnaní s inými nástrojmi na riadenie projektov ju relatívne nepoznám. Napokon som v nej však strávil nejaký čas a rozhodol som sa, že Asana…

Vojtěch Bruk

Clickup – Predstavenia a recenzie (2023)

ClickUp je už niekoľko rokov čiernym koňom v odvetví pracovných nástrojov. Snaží sa kombinovať to najlepšie zo všetkých nástrojov, a keď sa to vezme za správny koniec, je ťažké ClickUp niečo vyčítať. Porovnanie ClickUp s ostatnými nástrojmi ClicUp je svieži vietor na poli nástrojov na riadenie projektov, ktorý rozhodne robí rozruch. Ako taký nemohol chýbať…

Vojtěch Bruk

Http 500 – vysvetlenie stavového kódu

Obrázok 500 označuje chybu servera. Znamená to, že návštevníci ani roboti sa na vašu stránku vôbec nedostanú a nič na nej nevidia. Riešenie problémov s internými chybami servera HTTP 500 je ako riešenie záhady. Neviete presne, čo sa stalo alebo prečo sa to stalo - viete len, že niečo nie je v poriadku a musíte…

Vojtěch Bruk