Seo články, ako ich písať? 5 tipov

Mnohí majitelia a prevádzkovatelia webových stránok chcú pre svoje webové stránky SEO články. Ale čo to vlastne znamená? Pokúsim sa odpovedať na túto otázku a pridám päť tipov, ako dosiahnuť, aby SEO články boli aj vaše. O čom to celé je SEO články sú články, ktoré sú optimalizované tak, aby sa zobrazovali vo vyhľadávačoch. Inými…

Mnohí majitelia a prevádzkovatelia webových stránok chcú pre svoje webové stránky SEO články. Ale čo to vlastne znamená? Pokúsim sa odpovedať na túto otázku a pridám päť tipov, ako dosiahnuť, aby SEO články boli aj vaše.

O čom to celé je

SEO články sú články, ktoré sú optimalizované tak, aby sa zobrazovali vo vyhľadávačoch. Inými slovami, SEO článok na tému “Ako si vybrať kosačku na trávu” by sa mal objaviť čo najvyššie v Zozname a Googli, keď niekto vyhľadá túto kombináciu kľúčových slov.

Či sa tak stane, závisí od toho, ako je článok optimalizovaný v rámci stránky (on page SEO) a ako dôveryhodná je vaša doména (off page SEO).

Dnes sa zameriame na tipy pre optimalizáciu na stránke.

Špecifické tipy pre články SEO

To, čo vyhľadávače považujú za dobré články, sa neustále mení. Algoritmy prechádzajú aktualizáciami. A aj keď sa vaše články teraz umiestňujú na prvých miestach vo vyhľadávačoch, zajtra už nemusia.

Zmeny vo vyhľadávacích algoritmoch spoločnosti Google však majú trend. Osobne by som povedal, že je to trend:

  • boj proti spamu
  • boj proti nízkej kvalite obsahu
  • a bohužiaľ aj rastúci význam autority domény (typicky problém nových stránok)

Pokiaľ nevytvoríte kvalitný, originálny obsah, ktorý zodpovedá tomu, čo ľudia hľadajú, a dlhodobo im pomáha, ste v suchu. A dovolím si odhadnúť, že viac aktualizácií vám skôr pomôže, než uškodí.

Nanešťastie je to však prácne.

Ak ste však ochotní vynaložiť úsilie na tvorbu článkov, verím, že nasledujúce tipy vám pomôžu, aby bolo toto úsilie čo najefektívnejšie.

1. Výber správneho kľúčového slova

Kľúčom k tomu, aby ľudia našli to, o čom píšete, je správne pomenovanie vášho článku. Často sa dá dobrý názov uhádnuť intuitívne.

  • Nazvite článok opisne (aby bolo jasné, o čom je).
  • Ak máte priestor, urobte aj rýchle vyhľadávanie kľúčových slov a použite tieto slová v článku.
  • Použite najvyhľadávanejšie slovo v hlavnom názve, url a podľa možnosti aj na začiatku obsahu v texte

2. Štýl písania

Cieľom je, aby vyhľadávače pochopili štruktúru vášho článku a aby získali pozitívne signály od ľudí, že článok je o tom, čo hľadali (aby na ňom ľudia strávili čas).

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť dosiahnuť tieto ciele.

Hierarchická štruktúra

Každá stránka by mala mať len jeden hlavný nadpis (H1).

Ďalšie nadpisy by mali byť v hierarchii a mali by dodržiavať štruktúru.

H2 -> je podnadpis H3. H3 -> má podnadpis H4. Keď po H3 nasleduje H2, znamená to, že ste ukončili jednu tematickú časť a začínate ďalšiu.

Ak nebudete dodržiavať základnú štruktúru a budete používať nadpisy podľa vlastného uváženia, na vyhľadávače neurobíte dojem.

Čitateľnosť

To, čo je a čo nie je čitateľné, je ľahko vecou názoru. Myslím si, že sa oplatí pozrieť sa na faktory ako:

  • Krátke vety
  • Krátke odseky
  • Veľké písmo
  • Ilustrácie tam, kde majú zmysel

Keď sa váš text dobre číta, ľudia ho budú čítať. Čo Google rozpozná a odmení vás.

3. Interné odkazy

V rámci článku by ste mali uvádzať odkazy. Mali by ste odkazovať na stránky mimo vášho webu, ale predovšetkým by ste mali odkazovať na iné články a stránky na vašom webe.

Odkazy musia byť kontextové

Pokiaľ nie ste obrovský portál a na konci článku uvediete odkazy na 7 súvisiacich článkov z vašej stránky, nijako vám to nepomôže.

V texte chcete odkazovať na iné články v rámci vašej stránky, prirodzene, kontextovo.

Pouhý jeden odkaz zo stránky na konkrétnu stránku

Z jedného článku neodkazujete na ten istý článok viackrát rôznymi spôsobmi.

V rámci jedného článku by ste mali na každý príspevok odkazovať len raz.

Samozrejme, v článku môžete použiť 20 odkazov na 20 rôznych príspevkov z vašej stránky. To je ideálna situácia.

Vždy sa však uistite, že ide o odkazy na rôzne príspevky.

4. Nástroje

Pomôžte si nástrojmi. Jednoduchý kontrolný zoznam, napríklad ten, ktorý si môžete vytvoriť na základe tohto článku, je základným nástrojom, ktorý môžete začať používať zadarmo. Verím, že budete pozitívne prekvapení výsledkami.

Z nástrojov SEO si potom môžete vybrať niečo užitočné pre ktorúkoľvek časť procesu. Od analýzy kľúčových slov, cez samotné písanie, až po sledovanie toho, ako sa váš obsah správa po zverejnení.

Kľúčové je mať proces (začal by som kontrolným zoznamom). Potom ho môžete donekonečna optimalizovať a zlepšovať.

5. Vyhľadávacia konzola

Po dokončení článku zakaždým prejdite do vyhľadávacej konzoly Google a odošlite URL adresu článku. Je to taká dôležitá vec, že som o nej dokonca napísal samostatný mini článok Ako na to, v ktorom som popísal rýchly a základný postup, ako to urobiť.

Vyskúšajte to a uvidíte.

Zhrnutie: hlavná vec je napísať. Keď už píšete a vaše články vychádzajú, môžete začať optimalizovať proces. Začať s kontrolným zoznamom sa mi zdá ako rozumná voľba.

SEO má tú výhodu, že články môžete optimalizovať aj spätne. Takže sa nemusíte báť, že ak nenapíšete dokonalý článok na prvýkrát, nič s tým neurobíte.

Články nie sú obrázky.

Povedzte mi, aké máte skúsenosti s písaním SEO článkov! A veľa šťastia pri písaní!

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Som. Som. Minimalistický kontrolný zoznam SEO

Kontrolné zoznamy SEO existujú v mnohých podobách. V zahraničí sa môžete inšpirovať Backlink alebo Ahrefs. V našich končinách existuje kontrolný zoznam venovaný SEO analýze od Pavla Ungera. Osobne som však chcel vytvoriť jednoduchý, nenáročný a užitočný kontrolný zoznam, ktorý vám prinesie výsledky. Tak som ho vytvoril. Používam ho pri každom článku. Je to Pareto checklist.…

Vojtěch Bruk

Článok sa nezobrazuje v Google – jednoduchý tip na opravu

Nezobrazuje sa váš článok v Googli? Dôvodov môže byť viacero. Možno je horší ako vaša konkurencia, možno máte len úplne novú doménu alebo ste si len vybrali príliš populárne kľúčové slovo. Často ide o kombináciu všetkých uvedených možností. Často však pomôže jednoduchá vec. Ktorá trvá asi 10 sekúnd. Odoslanie url adresy článku do služby Google…

Vojtěch Bruk

SEO – všetko, čo potrebujete vedieť

SEO je dôležité. Ale nie ako "popriať kolegovi šťastný sviatok z druhého poschodia". SEO je dôležité v živote. Aj keď sa môže zdať zdĺhavé, nudné, komplikované, predsa len rozhoduje o vašom (ne)úspechu na internete. Preto sa oplatí venovať jej maximálnu pozornosť. A časom zistíte, že je to vlastne celkom zábava. Najmä keď to prinesie ovocie.…

Vojtěch Bruk