Pozrite sa na najlepšie BlackFriday ponuky
Ukázať ponuky
Vydáno: 13/07/2023
Aktualizováno: 29/08/2023

Plugin WordPress – čo to je a na čo je dobrý

Ak ste v systéme WordPress noví, pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom "zásuvný modul" a premýšľali ste, čo to vlastne je. Pluginy - zásuvné moduly - sú základným stavebným prvkom systému WordPress a následne aj každej webovej stránky. Podívajme sa bližšie na to, čo sú to zásuvné moduly, na čo sú dobré a ako…

Ak ste v systéme WordPress noví, pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom “zásuvný modul” a premýšľali ste, čo to vlastne je.

Pluginy – zásuvné moduly – sú základným stavebným prvkom systému WordPress a následne aj každej webovej stránky.

Podívajme sa bližšie na to, čo sú to zásuvné moduly, na čo sú dobré a ako si vybrať tie správne.

Čo je zásuvný modul

Podľa Wikipédie je zásuvný modul zásuvný modul, ktorý nefunguje samostatne, ale ako prídavný modul inej aplikácie, čím rozširuje jej funkčnosť. Je to neologizmus vytvorený z anglického slovesa to plug in – zapojiť.

V kontexte WordPress sú teda zásuvné moduly časti softvéru, ktoré rozširujú funkčnosť webu. Takže môžete mať zásuvný modul na zrýchlenie vašej stránky, zásuvný modul na zabezpečenie, zálohovanie, SEO a tak ďalej.

Čo je cieľom tohto pluginu?

Cieľom zásuvného modulu je zmysluplne rozšíriť funkčnosť stránky. Výhodou pre neprogramátorov je, že pomocou zásuvných modulov možno rozšíriť funkčnosť bez toho, aby človek musel vedieť programovať alebo kódovať.

Kde získať zásuvné moduly?

Zásuvné moduly môžete získať priamo z úložiska WordPress.

K úložisku však môžete pristupovať aj priamo zo svojej stránky WordPress, z ktorej môžete zásuvné moduly aj priamo vyhľadávať.

Vtedy môžete používať bezplatné pluginy (čo sú všetky pluginy v úložisku) bez toho, aby ste niečo platili. Je však pravdepodobné, že zásuvné moduly budú mať prémiové funkcie, ku ktorým budete mať prístup za poplatok.

Nemusíte sa však obávať, že by bezplatné zásuvné moduly neboli dobré Bezplatné zásuvné moduly sú rovnako dobré ako zásuvné moduly, ktoré stoja peniaze, len toho robia menej.

Platené doplnky a vlastné doplnky

Prémiové verzie zásuvných modulov sa dajú zvyčajne zakúpiť priamo na stránkach zásuvných modulov. S tým, že zásuvné moduly potom nahráte prostredníctvom možnosti nahrať zásuvný modul a aktivujete ich pomocou licenčného kľúča – alebo, čo je častejšie, zásuvné moduly už majú licenčný kľúč v sebe.

Takisto si môžete nechať napísať prémiové zásuvné moduly od programátora alebo si ich zakúpiť na trhovisku, napríklad Codecanyon. Ak však WordPress ešte úplne nerozumiete, vrelo odporúčam siahnuť len po zásuvných moduloch z úložiska alebo prémiových verziách týchto modulov.

Ako si vybrať správny zásuvný modul a na čo si dať pozor?

Pri každom plugine, ktorý umiestnite na svoju stránku, by ste mali vždy starostlivo zvážiť dve kritériá:

  • Užitočnosť
  • Ocenenie

Všeobecne platí, že čím menej zásuvných modulov na stránke, tým lepšie. Veľký počet zásuvných modulov môže spomaliť web, najmä ak máte viacero zásuvných modulov s podobnou funkčnosťou, robí web neprehľadným, nesie so sebou väčšie bezpečnostné riziko a je menej udržateľný.Preto by ste si mali dôkladne premyslieť inštaláciu každého ďalšieho doplnku.

Utility

Toto kritérium by sa malo posudzovať predovšetkým z hľadiska zážitku návštevníka, nie vášho. Rôzne pluginy pre animácie, efekty, analytické panely priamo do WordPress… To všetko sú veci, ktoré možno chcete mať na svojej stránke, ale návštevník z nich nemá žiadny extra úžitok. Preto vrelo odporúčam vyhnúť sa im.

Ocenenie

Každý zásuvný modul v úložisku má hodnotenie. Napríklad zásuvný modul Elementor má hodnotenie 4,5 hviezdičky na základe 6334 hodnotení.

Môžete si pozrieť ďalšie užitočné informácie:

  • viac ako 5 miliónov aktívnych inštalácií
  • posledná aktualizácia pred 2 týždňami

Zhrnuté a podčiarknuté, tento doplnok je široko používaný, obľúbený a pravidelne aktualizovaný. Neváhajte a nainštalujte si ho na svoje stránky (ak ho potrebujete).

Všeobecne platí, že čím lepšie hodnotenie, viac inštalácií a častejšie aktualizácie, tým lepšie.

Aké sú najlepšie doplnky WordPress?

Späť. Extrémne záleží na tom, aký máte projekt a na čo potrebujete pluginy, čo od nich očakávate. Ak však máte klasickú prezentačnú stránku, môžete si pozrieť článok Najlepšie Pluginy pre WordPress, kde sú predstavené a rozobrané moje najobľúbenejšie pluginy.

Spomaľujú pluginy stránku?

Technicky nie. Vždy záleží na tom, čo daný zásuvný modul robí a ako je naprogramovaný a nakódovaný. Ak sa však vo svete WordPress skôr rozhliadate, je užitočné držať sa pravidla, že čím menej zásuvných modulov, tým lepšie.V momente, keď si vyberiete viacero náročných pluginov – alebo pluginov, ktorých funkcie sa prekrývajú (napríklad dva buildery na jednej stránke), môžete ľahko zistiť, že sa vaša stránka extrémne spomalí.

Ako nainštalovať, aktivovať a aktualizovať doplnok

Ak chcete inštalovať zásuvný modul, jednoducho kliknite na tlačidlo Inštalovať v úložisku.

Po inštalácii môžete kliknúť na tlačidlo “Aktivovať”, čím zásuvný modul aktivujete na rovnakom mieste.

Aktualizácie zásuvných modulov potom môžete vykonávať v ponuke Plugins -> Plugin Overview, pričom môžete buď zapnúť automatické aktualizácie (túto možnosť nájdete v pravom hornom rohu každého zásuvného modulu), alebo aktualizovať zásuvné moduly ručne, pričom táto možnosť sa vždy zobrazí pod zásuvným modulom, akonáhle bude k dispozícii aktualizácia.

Neodporúčam zapínať automatické aktualizácie pre zásuvné moduly, ktoré majú potenciál zrútiť vašu stránku (napríklad zásuvný modul cache, builder atď.). Avšak v prípade malých zásuvných modulov, ako napríklad SEO, automatické aktualizácie zvyčajne zapínam.

Hlavnou vecou je však pravidelná aktualizácia. Aktualizácie sa netýkajú len nových funkcií, ale aj odstraňovania bezpečnostných dier, optimalizácií atď.

Slovo na záver

Pluginy sú skvelý sluha, ale zlý pán.

Verím, že po prečítaní tohto článku budete mať dobrú predstavu o tom, čo sú to pluginy, na čo slúžia a ako ich vyberať.

Osobne môžem zo skúseností tiež vrelo odporučiť, aby ich bolo čo najmenej. Čo sa dá dosiahnuť jednoduchým pridávaním naozaj len pluginov s veľkou pridanou hodnotou pre návštevníkov – nie pre seba.

Povedzte mi potom aj v komentároch, ktoré pluginy sa vám najviac páčia? A ako pristupujete k ich množstvu na svojich stránkach?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Wordfence – najlepší bezpečnostný plugin WordPress

WordFence je bezpečnostný plugin s výkonnou bezplatnou verziou, ktorá toho dokáže veľa. Preto sa dostal do môjho výberu najlepších pluginov WordPress. Čo dokáže WordFence? Môže monitorovať pokusy o prihlásenie na vašu webovú stránku z rôznych častí sveta, skenovať adresár vašej webovej stránky a ponúka firewall. Osobne mám WordFence nainštalovaný takmer na každej stránke a bezplatná…

15/10/2023
Vojtěch Bruk

Updraft Plus – najlepší plugin pre zálohovanie

Updraft je skvelý plugin pre bezplatné zálohovanie WordPress. Zo všetkých zálohovacích pluginov ho považujem za asi najlepší. Preto sa dostal do môjho výberu najlepších pluginov WordPress. Potrebujete zálohovací plugin? Ano. Jedinou výnimkou je, ak zálohovanie vašich stránok vykonáva priamo váš hosting (napríklad Siteground). Ak je hostingové riešenie dôveryhodné, potom zálohovací doplnok nepotrebujete. Ako často vykonávať…

13/10/2023
Vojtěch Bruk

WPML – najlepší plugin pre preklady (2023)

WPML je skvelý plugin, ktorý podporuje buildery a umožňuje preložiť akýkoľvek reťazec - akýkoľvek text z akéhokoľvek pluginu - na webe. Zásuvný modul je spoľahlivý, intuitívny a jednoduchý na používanie. Preto sa dostal medzi moje najlepšie pluginy WordPress. Elementor WPML Elementor je v súčasnosti asi najpopulárnejší builder. Dobre si rozumie aj s WPML, ako môžete…

28/08/2023
Vojtěch Bruk