GPT 5 – kedy bude vydaný? Čo bude robiť? V čom bude iný?

Uvedenie modelu GPT-4 na trh prinieslo neuveriteľnú vlnu nadšenia, zdesenia, rozličných emócií medzi oboma pólmi a základnú otázku. Kedy sa objaví model GPT-5? Zatiaľ toho veľa nevieme, takže celý tento článok je poskladaný zo špekulácií, dohadov a kúskov informácií, ktoré sa objavili na verejnosti. Vyjde niekedy GPT-5? GPT-5 s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde, hoci momentálne nie…

Uvedenie modelu GPT-4 na trh prinieslo neuveriteľnú vlnu nadšenia, zdesenia, rozličných emócií medzi oboma pólmi a základnú otázku. Kedy sa objaví model GPT-5?

Zatiaľ toho veľa nevieme, takže celý tento článok je poskladaný zo špekulácií, dohadov a kúskov informácií, ktoré sa objavili na verejnosti.

Vyjde niekedy GPT-5?

GPT-5 s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde, hoci momentálne nie je celkom na programe dňa. Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman počas rozhovoru s osobou z The Economic Times otvorene vyhlásil, že “systémy, ktoré máme teraz, nie sú vôbec dôležité. Časom sa pozrieme späť na to, aký je GPT-4 Chat nedokonalý, a povieme si: “To sme sa tak tešili?” Je to ako vziať do ruky prvý iPhone, ktorý vyšiel dnes.”

Okrem toho Sam v rozhovore spomenul, že sme na začiatku exponenciálnej krivky rastu vďaka algoritmu OpenAI:

  1. Učiť sa a zlepšovať v zmysle, že týmto slovám rozumieme.
  2. Zlepšuje sa s tým, ako rastie počet jeho parametrov.

Z týchto slov teda usudzujem, že nás čaká nielen Chat GPT-5, ale aj GPT-6, GPT-7, GPT-8… a ďalšie.

Kedy bude GPT-5 vydaný?

Na základe predchádzajúcich vydaní modelu GPT a súčasného napätia okolo umelej inteligencie možno s istotou odhadnúť, že GPT-5 nebude vydaný v roku 2023, pretože model GPT-4.5, ktorý pravdepodobne bude predchádzať vývoju GPT-5, zatiaľ nie je na programe dňa.

Niektorí odborníci naznačujú, že OpenAI by mohol uviesť prechodný model GPT-4.5 už v októbri 2023, podobne ako sa to stalo v prípade GPT-3.5, ale budeme si musieť počkať, či ide o špekuláciu, alebo sa tak skutočne stane.

Čo prinesie prechodný model GPT-4.5?

Očakáva sa, že GPT-4.5 by mohol priniesť dlho očakávanú multimodálnu funkciu, ktorá umožní analýzu obrázkov aj textu -> čo je už možné v platenej verzii pomocou nástroja na analýzu údajov Avanced, predtým GPT Code Interpreter.

Funkcie a rýchlosť vývoja však budú určite do veľkej miery závisieť od toho, či sa spoločnosti podarí rozptýliť obavy a kritiku verejnosti, ktorej je OpenAI stále dosť vystavená. Osobne si myslím, že GPT-4.5 bude skôr postupným vylepšovaním než úplným prepracovaním.

Aké sú očakávané funkcie GPT-5?

Nižšie nájdete základný zoznam bodov, v ktorých očakávam zlepšenie modelu. Zároveň je možné povedať, že vylepšenia v týchto bodoch sa pravdepodobne objavia v každej budúcej verzii Chat-GPT.

  1. Multimodálne schopnosti GPT-5 by mal byť schopný spracovať rôzne typy údajov vrátane textu, obrázkov, videa a zvuku. V porovnaní s GPT-4 ide o najväčšiu zmenu, ktorá by mohla otvoriť úplne nové možnosti použitia a spôsoby interakcie s modelom.
  2. Faktická presnosť a menej halucinácií Cieľom GPT-5 bude byť fakticky presnejší a menej halucinačný. Vzhľadom na pravdepodobnostnú povahu veľkých jazykových modelov sa nepresnosti a halucinácie prirodzene vyskytujú často. A keďže model na tú istú otázku zakaždým poskytne inú odpoveď, snaha tvorcov o zvýšenie presnosti je len logická.
  3. Dlhodobá pamäť a lepšie uchovávanie kontextu S trendom zvyšovania počtu znakov, ktoré môže vaša správa do GPT obsahovať, ide ruka v ruke aj trend, aby model lepšie a ďalej uchovával kontext vašej konverzácie. GPT-5 teda podľa môjho názoru bude v tomto trende určite len pokračovať.
  4. Rozšírená znalostná báza Ako od každej novej verzie, aj od GPT-5 sa očakáva širší prehľad v rôznych oblastiach vrátane aktuálnych udalostí, vedeckých pokrokov a populárnej kultúry. Úspech a potenciál tohto teda podľa môjho názoru závisí predovšetkým od pokroku v legislatíve a od toho, či bude mať tím GPT-5 možnosť nechať model trénovať na korpuse aktuálnych online údajov.
  5. Prispôsobenie a doladenie používateľom GPT-5 by mal byť v porovnaní so svojím predchodcom opäť o niečo viac personalizovaný a reagovať na individuálne potreby používateľov.

Záver

Aj keď nevieme presne, čo bude GPT-5 vedieť, kedy bude vydaný a čo prinesie, jedno je isté: veľké jazykové modely zmenili svet, ako ho poznáme, a bude na nás, ako s ním naložíme.

Stále vidím veľa ľudí, ktorí sa upínajú na čiastkové nedokonalosti modelov a tvrdia, že keďže GPT nedokáže X alebo Y, nie je v skutočnosti užitočný (aspoň pre nich). Títo ľudia majú síce pravdu, že modely zatiaľ veľa vecí nedokážu, ale zabúdajú, že sme na exponenciálnej krivke vývoja a modely budú (možno skôr, ako si myslíme) tieto veci vedieť.

A z môjho pohľadu je veľmi dobré s tým počítať, pripraviť sa na to a postupne sa s modelmi a ich používaním v každodennom živote spriateliť.

Na tomto blogu sa vám budem snažiť v tejto úlohe pomôcť).

???? A dajte mi v komentároch vedieť, ako vidíte GPT-5 a vývoj jazykových modelov vy?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Notion AI – prvé dojmy

Písal som o Pojme pred. Notion je skvelý a používam ho každý deň. Čoskoro Notion pridá aj svoju umelú inteligenciu, na ktorú sa dnes pozrieme v časti o kráse. Čo je Notion AI a ako funguje? Notion AI je umelá inteligencia (funkčne trochu podobná napríklad chatu GPT), ktorá bola navrhnutá na uľahčenie každodennej práce v…

Vojtěch Bruk

Optimalizácia príspevku na blogu pomocou GPT-4 (experiment)

Discord https://discord.com/invite/WJ2MNmfUAH Úvod V rámci videa som "optimalizoval" svoj starší článok pomocou troch príkazov (podnetov) uvedených nižšie: Ako začať blog v roku 2023. Kým v čase vytvorenia videa bol článok s dotazom "Ako začať blog" niekde v strede druhej strany vyhľadávania Google, 4 dni po optimalizácii (4.4.2023) je už na siedmej pozícii na prvej strane…

Vojtěch Bruk