Notion AI – prvé dojmy

Písal som o Pojme pred. Notion je skvelý a používam ho každý deň. Čoskoro Notion pridá aj svoju umelú inteligenciu, na ktorú sa dnes pozrieme v časti o kráse. Čo je Notion AI a ako funguje? Notion AI je umelá inteligencia (funkčne trochu podobná napríklad chatu GPT), ktorá bola navrhnutá na uľahčenie každodennej práce v…

Písal som o Pojme pred. Notion je skvelý a používam ho každý deň. Čoskoro Notion pridá aj svoju umelú inteligenciu, na ktorú sa dnes pozrieme v časti o kráse.

Video s umelou inteligenciou

Čo je Notion AI a ako funguje?

Notion AI je umelá inteligencia (funkčne trochu podobná napríklad chatu GPT), ktorá bola navrhnutá na uľahčenie každodennej práce v Notion.

Notion AI dokáže viac-menej vykonávať tri druhy operácií:

 1. generovať text,
 2. úprava textu (skracovanie, prepisovanie, preklad)
 3. zhrnutie textu (vytváranie súhrnov, hárkov úloh na základe textu atď.

Aby som vás nestresoval… Nemyslím si, že Notion AI vyniká v niektorej z týchto vecí. Stále však môže byť zaujímavým rozšírením.

Na čo sa dá Notion AI použiť v praxi?

Na základe krátkeho testovania sa mi zdá, že technológia sa dá použiť na generovanie prvých návrhov článkov (ak máte dobrú osnovu a správnu tému), zhrnutie zápisníc zo stretnutí (chcelo by to vyskúšať viac v praxi) alebo možno skrátenie dlhých všeobecných textov.

Preklady sú tiež zaujímavý prípad použitia, ale pre preklady mi zatiaľ stále príde zaujímavejšie napríklad už spomínané integrovanie Notion a Deepl.

Ako môžete získať Notion AI?

V súčasnosti je jediným spôsobom registrácia na https://www.notion.so/product/ai ako beta tester a čakanie na výber. Bol som vybraný asi 3 týždne po prihlásení.

Bude Notion AI zadarmo?

Ano aj nie. V prvej fáze bude Notion AI pravdepodobne zadarmo pre všetkých, aby si ľudia mohli technológiu vyskúšať. Tvorcovia ju budú na základe spätnej väzby vylepšovať a potom ju presunú do platených plánov.

Môže Notion AI písať kód?

Ano. Hoci je otázne, či je programovanie niečo, čo by ste v rámci Notion robili. Avšak napríklad pre tvorcov vzdelávacieho obsahu by to mohla byť zaujímavá funkcia.

Dole nájdete kalkulačku Python, ktorú vytvoril Notion v rámci testovania, dal som jej zlé zadanie, takže sa nesústreďte ani tak na kalkulačku ako takú, ale skôr na to, že pri dobrom zadaní by kalkulačka s najväčšou pravdepodobnosťou fungovala dobre)).

# Vstupná funkcia
def input_data():
 paint_weight = float(input("Zadajte hmotnosť farby: "))
 room_dimensions = float(input("Zadajte rozmery miestnosti: "))
 return paint_weight, room_dimensions

# Funkcie na výpočet
def calculate(paint_weight, room_dimensions):
 walls_paintable = paint_weight / room_dimensions
 return walls_paintable

# Funkcia pre výstup
def output(walls_paintable):
 print("Koľko stien môžeme vymaľovať: %s" % walls_paintable)

# Hlavná funkcia
def main():
 paint_weight, room_dimensions = input_data()
 walls_paintable = calculate(paint_weight, room_dimensions)
 output(walls_paintable)

# Volanie hlavnej funkcie
if __name__ == '__main__':
 main()

Záverečný verdikt

Nie som ohromený. Umelá inteligencia mi príde skôr priemerná a v porovnaní s GPT Chatom podľa mňa skôr zaostáva. Avšak to, že je priamo súčasťou Notion, je určite silná stránka, ktorú netreba podceňovať.

Ak by sa umelá inteligencia viac držala cesty funkcií využiteľných špeciálne pre Notion a nesnažila sa robiť to, čo už robia iné modely (lepšie) (Chat GPT, Google BARD), mohla by byť skvelým virtuálnym asistentom.

Určite budem teraz pozorne sledovať vývoj a určite túto technológiu sem-tam využijem v rámci Notion.

A dajte mi v komentároch vedieť, ako vám zatiaľ funguje umelá inteligencia Notion?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

GPT 5 – kedy bude vydaný? Čo bude robiť? V čom bude iný?

Uvedenie modelu GPT-4 na trh prinieslo neuveriteľnú vlnu nadšenia, zdesenia, rozličných emócií medzi oboma pólmi a základnú otázku. Kedy sa objaví model GPT-5? Zatiaľ toho veľa nevieme, takže celý tento článok je poskladaný zo špekulácií, dohadov a kúskov informácií, ktoré sa objavili na verejnosti. Vyjde niekedy GPT-5? GPT-5 s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde, hoci momentálne nie…

Vojtěch Bruk

Optimalizácia príspevku na blogu pomocou GPT-4 (experiment)

Discord https://discord.com/invite/WJ2MNmfUAH Úvod V rámci videa som "optimalizoval" svoj starší článok pomocou troch príkazov (podnetov) uvedených nižšie: Ako začať blog v roku 2023. Kým v čase vytvorenia videa bol článok s dotazom "Ako začať blog" niekde v strede druhej strany vyhľadávania Google, 4 dni po optimalizácii (4.4.2023) je už na siedmej pozícii na prvej strane…

Vojtěch Bruk