Najlepší všeobecný doplnok (2023): ACF

Pokročilé vlastné polia je plugin, ktorý vám umožňuje definovať vlastné polia, ktoré sa vyplnia v administrácii WordPress a potom sa môžu zobrazovať na rôznych miestach vašej stránky (front end). Toto je užitočné najmä vtedy, keď používate šablóny (stránky, príspevky) a každý príspevok má viac jedinečných parametrov ako len samotný obsah (a parametre, ktoré WordPress priamo…

Pokročilé vlastné polia je plugin, ktorý vám umožňuje definovať vlastné polia, ktoré sa vyplnia v administrácii WordPress a potom sa môžu zobrazovať na rôznych miestach vašej stránky (front end).

Toto je užitočné najmä vtedy, keď používate šablóny (stránky, príspevky) a každý príspevok má viac jedinečných parametrov ako len samotný obsah (a parametre, ktoré WordPress priamo umožňuje: miniatúrny obrázok, stručný výpis atď.).

Takto môžete stále používať šablónu a mať rôzne jedinečné informácie, ktoré sa líšia pre každý príspevok.

Ako vytvoriť šablónu príspevku v aplikácii Elementor

Vďaka jeho obrovskému prínosu sa tento plugin dostal aj do môjho výberu: Najlepšie pluginy WordPress.

Takže čo vlastne ACF robí?

Podívajme sa na praktický príklad. Na svojej webovej stránke mám šablónu prípadovej štúdie. Táto šablóna má v sebe tlačidlo “prejsť na stránku”, ktoré vás z odkazu presmeruje na stránku.Adresa URL je samozrejme pre každý odkaz iná – je to jedinečný parameter. Aby som teda nemusel vytvárať každý príspevok zvlášť, použijem šablónu pomocou ACF.

Po definovaní poľa môžete vidieť, že pre každú prípadovú štúdiu (to je pre mňa typ príspevku) mám v Gutenbergu pole s názvom “adresa stránky”, do ktorého zakaždým vložím adresu stránky.

V rámci šablóny som potom definoval, že tlačidlo má vždy viesť na tento odkaz:

Dalej kliknem na ACF a vyberiem, z ktorého poľa sa má odkaz načítať.

To mi umožňuje využiť výhody šablóny a zároveň mať pre každý príspevok jedinečný, špecifický parameter.

Toto je primitívny príklad, ACF sa dá použiť oveľa zložitejším spôsobom, ale na to, aby ste mali predstavu o tom, na čo slúži, snáď príklad poslúži dobre.

Prečo vôbec používať zásuvný modul ACF?

ACF neuveriteľne rozšíri možnosti toho, čo môžete robiť “len” v rámci základného editora Gutenberg.

Rýchlo sa tak zvýši počet vecí, na ktoré môžete používať šablóny.

Tento spôsob je jednoduchý, udržateľný a pohodlný. A ak klient spravuje stránku, vôbec nemusí chodiť do buildera/rozhrania front-endu a všetko môže pohodlne vybaviť z administrácie.

Ak sa navyše rozhodnete prejsť z buildera na iný web, stačí sa zbaviť buildera a váš obsah zostane nedotknutý/pripravený na opätovné použitie.

Aký druh polí ponúka ACF?

Pole môžu mať rôzne formáty, vrátane všetkých najbežnejších:

  • obrázok,
  • text,
  • WISYWIG editor,
  • odkaz.

ACF má výkonnú bezplatnú verziu a takmer vždy si s ňou vystačíte.

Premiová verzia je potom oholená najmä o typy polí “galéria” a “opakovač“.

Ďalšie pluginy, na ktoré sa treba pozrieť

Builder: Bricks

Cookies: Complianz

SEO: Rank Math

⤴️ Migrácia: Migrácia WP všetko v jednom

Bezpečnosť: Wordfence

Preklady: WPML

Rýchlosť: WP Rocket

Zálohovanie: Updraft

Slovo na záver

ACF je celkom oprávnene veľmi populárny zásuvný modul. Myslím si, že preteky medzi jednotlivými zostavovateľmi a Gutenbergom sa v najbližších rokoch začnú zrýchľovať, a nemyslím si, že zostavovatelia môžu tieto preteky vyhrať.

Aspoň Elementor to bohužiaľ nerobí.

Vďaka ACF však budete pripravení zmeniť dres, kedykoľvek sa vám to bude hodiť. Preto vrelo odporúčam, aby ste teraz aspoň upravovali príspevky priamo v Gutenbergu.

ACF vám potom môže s touto úlohou výrazne pomôcť.

Povedzte mi v komentároch, ako používate ACF? Prípadne, ak ho nepoužívate, ako na vás tento doplnok pôsobí?

Často kladené otázky

Související otázky k článku.

Zeptejte se mě na cokoliv na LI
<script type='application/ld+json'>
{acf_strukturovana_data_clanku}
</script>

Komentáře

Zanechať prvý komentár

Podobné články

Wordfence – najlepší bezpečnostný plugin WordPress

WordFence je bezpečnostný plugin s výkonnou bezplatnou verziou, ktorá toho dokáže veľa. Preto sa dostal do môjho výberu najlepších pluginov WordPress. Čo dokáže WordFence? Môže monitorovať pokusy o prihlásenie na vašu webovú stránku z rôznych častí sveta, skenovať adresár vašej webovej stránky a ponúka firewall. Osobne mám WordFence nainštalovaný takmer na každej stránke a bezplatná…

Vojtěch Bruk

Updraft Plus – najlepší plugin pre zálohovanie

Updraft je skvelý plugin pre bezplatné zálohovanie WordPress. Zo všetkých zálohovacích pluginov ho považujem za asi najlepší. Preto sa dostal do môjho výberu najlepších pluginov WordPress. Potrebujete zálohovací plugin? Ano. Jedinou výnimkou je, ak zálohovanie vašich stránok vykonáva priamo váš hosting (napríklad Siteground). Ak je hostingové riešenie dôveryhodné, potom zálohovací doplnok nepotrebujete. Ako často vykonávať…

Vojtěch Bruk

WPML – najlepší plugin pre preklady (2023)

WPML je skvelý plugin, ktorý podporuje buildery a umožňuje preložiť akýkoľvek reťazec - akýkoľvek text z akéhokoľvek pluginu - na webe. Zásuvný modul je spoľahlivý, intuitívny a jednoduchý na používanie. Preto sa dostal medzi moje najlepšie pluginy WordPress. Elementor WPML Elementor je v súčasnosti asi najpopulárnejší builder. Dobre si rozumie aj s WPML, ako môžete…

Vojtěch Bruk